• فناوری
  • سرگرمی
همچنین در ناتیلوس بخوانید


❶اولین تحریم آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران برای چه زمانی است؟


چهار ویژگی نظام دموکراتیک در برابر دیکتاتوری
آیا استعداد ذهنی ایرانیان از متوسط جهانی بیشتر است؟
آیا رنکینگ وب سایت شما در موتور جستوجو افت کرده است ؟
چرا مسولینِ ما، بعد از آنکه دیگر در قدرت نیستند، تازه متوجه مشکلاتِ مملکت میشوند؟
اهمیت تعویض پلاک در خرید و فروش خودرو
در صورت توافق هسته ای وضعیت بازار ها چگونه خواهد بود؟
دستاورد شورا انقلاب فرهنگی پس از چهل سال چه بوده؟
لیست جنایات روسیه تزاری و شوروی در ایران/ آمریکا یا روسیه؟
فیسبوک: قرار هست سیستم تشخیص چهره تعطیل بشود
محسنی‌اژه‌ای: قوه قضاییه چند سال است در گیر اصلاح نظام بانکی است
تخم شربت لاغر می کند، خواص دارویی تخم شربت
لیست تمامی سایت های ارائه دهنده سرویس هاست رایگان در ایران
کامل ترین مطالب در مورد کبد انسان و آناتومی کبد انسان
انواع سنگ ها را و ویژگی های فیزیکی و شیمیایی سنک ها
آناتومی جمجمه انسان + عکس تمام رنگی و شفاف
انیمیشن GIF موتور های درون سوز
راهکار های دولت رئیسی برای برنده شدن در انتخابات
6 ویژگی زبان انگلیسی که برای فارسی‌زبانان پیچیده است
نامه سرگشاده استاد علی اکبر رائفی پور به امیر تتلو
فارکس چیست؟ هرآنچه باید از فارکس بدانید
اولین تحریم آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران برای چه زمانی است؟
Download Search Sanctions Iran چهارشنبه 30 فروردين 1402 بازدید: 171
اولین تحریم آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران برای چه زمانی است؟

اولین تحریم آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران برای چه زمانی است؟

مهدی خانعلی‌زاده به دروغ می گوید: اولین قطعنامه تحریمی ضد ایرانی توسط کنگره آمریکا در اردیبهشت ۵۸ صادر شده است. در این قطع‌نامه بر خلاف ادعای خانعلی زاده اثری از تحریم ایران یا مقامات ایران دیده نمی‌شود.


مهدی خانعلی‌زاده استاد دانشگاه! و کارشناس! سیاست خارجی صدا و سیما! می‌گوید: اولین قطعنامه تحریمی ضد ایرانی توسط کنگره آمریکا در اردیبهشت ۵۸ صادر شده است.

به نظر می‌رسد اشاره او به قطع‌نامه شماره ۱۶۴ سنای آمریکا مصوب ۲۸ اردیبهشت ۱۳۵۸ است. در این قطع‌نامه بر خلاف ادعای خانعلی زاده اثری از تحریم ایران یا مقامات ایران دیده نمی‌شود.

در صفحه ۱۱۷۱۱ مشروح مذاکرات سنای آمریکا در روز ۱۷ می سال ۱۹۷۹، می‌توان مفاد این قطع‌نامه را مطالعه کرد. متن «قطعنامه شماره ۱۶۴» سنا آمریکا به شرح زیر است: 

«مردم ایران نماینده یکی از قدیمی‌ترین و برجسته‌ترین تمدن‌های جهان هستند و سابقه روابط نزدیک و دوستانه با مردم ایالات متحده دارند. با این حال گزارش‌هایی مبنی بر توسل گسترده به محاکمه‌های مخفی و اعدام‌های فوری وجود دارد که حقوق اولیه را نقض می‌کند. عدالت و انسانیت و آیین دادرسی قانونی است.
در عین حال گزارش شده رئیس دادگاه‌های انقلاب در ایران خواستار ترور شاه، اعضای خانواده او و سایر وفاداران به او در همه جای دنیا شده‌است. بر اساس قوانین بین‌المللی چنین اقداماتی ممنوع است. و علاوه بر این، چشم‌انداز تداوم روابط نزدیک و دوستانه بین مردم ایران و مردم ایالات متحده و سایر نقاط جهان از طولانی‌شدن این اقدامات خشونت‌آمیز و توهین‌آمیز آسیب جدی خواهد دید. بر این اساس سنا:
(۱) بیزاری خود را از اعدام‌های بدون تشریفات قانونی اعلام می‌کند و از بیانیه اخیر آیت‌الله خمینی مبنی بر اینکه اعدام در ایران از این پس محدود به قتل و مبتنی بر اثبات جرم است، استقبال می‌کند.
(۲) برای جلوگیری و مجازات هرگونه تلاش برای انجام اقدامات جنایی یا تروریستی علیه افراد در ایالات متحده، صرف نظر از جرایم ادعایی علیه آنها در سایر کشورها، اقدام خواهد کرد.»

مفاد قطعنامه ۱۶۴ سنا در واقع شامل اعتراض به اعدام‌های گسترده و بدون محاکمه عادلانه در ماه‌های اول انقلاب و هشداری به ایران برای عدم انجام فعالیت‌های تروریستی خاک آمریکا، پس از درخواست رئیس دادگاه‌های انقلاب برای ترور شاه ایران بود.

جستجوهای ما نشان می‌دهد که اولین قطع‌نامه تحریمی که نظام سیاسی آمریکا علیه جمهوری اسلامی وضع‌کرده به ۱۰ روز پس از تسخیر سفارت آمریکا و به گروگان گرفتن کارمندان این سفارت در ۲۳ آبان ۱۳۵۸ باز می‌گردد.

در روز چهارشنبه ۲۳ آبان ۱۳۵۸، درست ۱۰ روز پس از تسخیر سفارت آمریکا و گروگان گیری کارمندان این سفارتخانه توسط برخی جریان‌های سیاسی و دانشجویی، جیم کارتر رئیس جمهور وقت آمریکا با صدور یک فرمان اجرایی به شماره ۱۲۱۷۰، دارایی‌های حکومت ایران در این کشور را بلوکه کرد. این اولین تحریمی است که از سوی نظام سیاسی حاکم بر آمریکا علیه جمهوری اسلامی وضع شده است. در متن این فرمان اجرایی آمده است: 
«من، جیمی کارتر، رئیس جمهوری ایالات متحده، وضعیت ایران را یک تهدید غیرعادی و فوق‌العاده برای امنیت ملی، سیاست خارجی و اقتصاد ایالات متحده می‌بینم و بدین وسیله برای مقابله با این تهدید وضعیت اضطراری ملی اعلام می کنم.
بدین وسیله دستور می‌دهم کلیه اموال و منافع در اموال دولت ایران، ابزارها و نهادهای تحت کنترل آن و بانک مرکزی ایران را که تحت صلاحیت ایالات متحده هستند یا می‌شوند یا در اختیار یا تحت کنترل هستند مسدود شود. افراد مشمول صلاحیت قضایی ایالات متحده. وزیر خزانه‌داری مجاز است از کلیه اختیاراتی که توسط قانون اختیارات اقتصادی اضطراری بین‌المللی در اختیار من برای اجرای مفاد داده شده است استفاده کند.
این دستور بلافاصله لازم‌الاجرا است و باید به کنگره ارسال شود و در ثبت فدرال منتشر شود.»

بنابراین ما به این ادعای مهدی خانعلی‌زاده مبنی بر صدور اولین قطعنامه تحریمی علیه ایران در اردیبهشت ۵۸ نشان نادرست می‌دهیم‌
لطفا نظر خود را درباره مطلبی که خوانده‌اید، بنویسید...
نام شریف شما :
آدرس ایمیل:
مطلب :
کپی از مطالب این سایت تنها با ذکر فاتحه رایگان است
مجله تفریحی و سرگرمی ناتیلوس   Natilos.ir © 2022 - 2015
V 7.3