• فناوری
  • سرگرمی
همچنین در ناتیلوس بخوانید


❶نقش اَبَر سیاهچاله‌ها در شکل‌گیری کهکشان‌‌ها


دانلود صوت 120 جلسه درس معرفت نفس استاد صمدی آملی
جدول تناوبی مندلیف عناصر
امکان کنترل هوش مصنوعی فوق هوشمند وجود ندارد
آناتومی دستگاه اسکلتی + عکس تمام رنگی و شفاف
دانستنی های جالب در مورد بدن انسان
مادلین آلبرایت به خاطر نقش آمریکا در «کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲» عذرخواهی نکرده است
مقایسه نرخ تورم در ترکیه و ایران
خواص کرفس و آب کرفس, تمام فواید و مضرات کرفس
دانلود مجموعه کامل چگونه گناه نکنیم سخنرانی صوتی رائفی پور قسمت 1 تا 6
دلیل ممنوعیت VPN و فیلتر شكن چیست؟
مغالطه قیاس مضمر مردود چیست؟/مغالطه ناشی از حذف ارکان استدلال
خواص و مضرات کرفس کامل ترین تحقیق در مورد کرفس
نماز رئیسی در کرملین / تخریب یا تبلیغ نماز؟ نماز واجب و منت گذاشتن!
برسی بین سرور ویندوز و لینوکس
نقش اَبَر سیاهچاله‌ها در شکل‌گیری کهکشان‌‌ها
کاربرد فیزیک در فناوری و تکنولوژی مدرن (فیزیک دهم)
CSS چگونه برنامه نویسی می شود؟
اثبات ولایت فقیه و لزوم رهبری به عنوان حاکم شرع بعد از ائمه
آيا تخم شربتي امگا3 دارد؟ مضرات تخم شربتی
مزایا و معایب خرید اینترنتی گل و گیاه آپارتمانی
نقش اَبَر سیاهچاله‌ها در شکل‌گیری کهکشان‌‌ها
Download Search Siah chale پنجشنبه 4 آذر 1400 بازدید: 225
نقش اَبَر سیاهچاله‌ها در شکل‌گیری کهکشان‌‌ها

نقش اَبَر سیاهچاله‌ها در شکل‌گیری کهکشان‌‌ها

پروفسور «شلی رایت» از دانشگاه کالیفرنیا سن دیگو گفت: « اَبَر سیاهچاله‌‌ها بسیار جالب توجه‌اند. درک چرایی و چگونگی تاثیر اَبَر سیاهچاله‌ بر کهکشان‌ها یکی از معماهای جالب در پروسه شکل‌گیری آنهاست.» پروفسور رایت و همکارانش به بررسی مواد پرانرژی پیرامون بادهای قدرتمندی که توسط اَبَر سیاهچالۀ درخشان در مرکز کهکشان ۳C 298 ایجاد می شوند، پرداختند.


آقای رایت گفت: «ما سیاهچاله‌های موجود در جهان ِ بسیار ابتدایی را مورد مطالعه قرار دادیم؛ یعنی زمانی که سیاهچاله‌ها فعالانه با افزایش مقادیر عظیمی از مواد گازی رشد و توسعه می یابند. اگرچه سیاهچاله‌ها از خودشان نور منتشر نمی کنند، اما مواد گازی که جذب می کنند، تا دماهای بالایی داغ می شود؛ این عامل باعث پیدایش درخشان‌ترین اجرام در کیهان می شود.»


بر اساس یافته‌های این مطالعه، بادها در سرتاسر کهکشان به وزش در می آیند و بر رشد ستارگان تاثیر می گذارند. اخترشناسان اعلام کردند: «امروزه، کهکشان‌های مجاور نشان می دهند که جرم کهکشان ارتباط تنگاتنگی با جرم سیاهچاله غول‌پیکر دارد. اما با توجه به جرم عظیم اَبَر سیاهچاله‌ها، در جهان ابتدایی، کهکشان ۳C 298 صد برابر کوچکتر از میزان فعلی بوده است. تحقیقات ما نشان می دهد که این کهکشان در این رابطه مقیاس‌بندی میان کهکشان‌های مجاور و اَبَر سیاهچاله‌های واقع در مرکز جای نمی گیرند. پس می توان این طور استنباط کرد که جرم سیاهچاله‌های بزرگ قبل از کهکشان برقرار بوده و مواد پرانرژی ناشی از اختروش‌ها از قابلیت کنترل ِ رشد کهکشان برخوردار بوده‌اند.»

برای انجام مطالعه، محققان از تجهیزات اخترشناسی متعددی استفاده کردند که در زیر به برخی از آنها اشاره می شود: طیف نگار میدان اصلی اوسیریس رصدخانه کِک با قابلیت‌های نوری سازگارپذیر؛ تلسکوپ فضایی هابل متعلق به ناسا و آژانس فضایی اروپا؛ تلسکوپ آرایه میلی متری بزرگ آتاکاما.

«آندری واینر» از دانشگاه کالیفرنیا، سن دیگو اظهار داشت: «لذت بخش‌ترین نقطه تحقیق درباره کهکشان فوق، کنار هم قرار دادن تمامی داده‌ها با روش‌ها و طول موج‌های مختلف بوده است. هر مجموعه داده جدیدی که این کهکشان برای ما ارزانی داشت، به یک سوال پاسخ داد و به ما کمک کرد تا برخی قطعه‌های پازل را سر جایشان قرار دهیم. با این حال، سوال‌های تازه‌ای هم درباره ماهیت کهکشان و ایجاد اَبَر سیاهچاله‌ها به وجود آمد.» محققان گفتند: «این یافته‌ها، اولین نتایج از یک بررسی بزرگ پیرامون اختروش‌های دور و اثر پرانرژی آنها بر ایجاد ستاره و رشد کهکشان هستند. ما به کسب اطلاعات بیشتر و نتایج بهتر در خصوص اختروش‌های دورتر هم اقدام خواهیم کرد.»

لطفا نظر خود را درباره مطلبی که خوانده‌اید، بنویسید...
نام شریف شما :
آدرس ایمیل:
مطلب :
کپی از مطالب این سایت تنها با ذکر فاتحه رایگان است
مجله تفریحی و سرگرمی ناتیلوس   Natilos.ir © 2022 - 2015
V 7.3