• فناوری
  • سرگرمی


❶تاریخ انقلاب فرانسه در نگاهی کوتاه در لسان رهبری، انقلاب کبیر فرانسه در یک نگاه 


نامه سرگشاده استاد علی اکبر رائفی پور به امیر تتلو
چرا نمی توانم به شبکه متصل شوم؟
دانلود فیلم The 6:66 PM 2017 ساعت 6:66 عصر
چگونگی آسیب رساندن کرفس به جنین و سقط جنین
دانستنی های بدن انسان
دانلود 15 مداحی و سروده برتر سید حسین موسوی بهترین سید حسین موسوی
چه افرادی هوش بالاتری دارند دو نوع شخصیت که هوش بالاتری دارند
ویژگی های پلیمر و کاربرد آنها و خواص شیمیایی پلاستیک
رشد منفی شاخص تولید صنایع برای چهارمین ماه متوالی/علت و راهکار
درایورها و به روزرسانی هایی را بصورت خودکار برای سخت افزار خود دریافت کنید
آیا امواج رادیویی برای سلامتی مضر هستند؟
نقش اَبَر سیاهچاله‌ها در شکل‌گیری کهکشان‌‌ها
بررسی اقتصاد کانادا/برنامه مهاجرتی کسب و کار کبک
فیسبوک: قرار هست سیستم تشخیص چهره تعطیل بشود
چرا عملیات بازار باز در ایران نمی تواند موفق باشید و شکست می خورد
افشای علت مرگ مسعود رجوی ایدز علت مرگ مسعود رجوی
مفاهیم : سی ‌اس ‌اس (CSS) چیست؟
دانلود فیلم تبدیل شوندگان4: عصر انقراض Age of Extinction
تفاوت بین مدیر ایرانی با مدیر ژاپنی
چهار ویژگی نظام دموکراتیک در برابر دیکتاتوری
چطور می توانند مشارکت بسیار پایین انتخابات را نبیننند؟
آخرین نظر سنجی ها درباره انتخابات ۱۴۰۰
چرا شاخص وارن بافت معیار مناسبی برای ارزیابی وضعیت بازار سرمایه ایران نیست؟
کاش همیشه در ایران انتخابات می‌بود. یادش بخیر!
آیا مشکل ایران اسلام و مذهب است | مشکل ایران کمبود مسجد و روحانی است
آشنایی با خواص و مضرات هویج خواص عالی هویج
تندروها، تجاوز به اوکراین و مغلطه تبعیض نژادی
بهترین حالت نمایش بر روی صفحه نمایش
شکاف نجومی میان ایده و عمل جمهوری اسلامی
مقایسه نرخ تورم در ترکیه و ایران
آناتومی شریان های انسان + عکس تمام رنگی و شفاف
دانلود کل مجموعه ی کامل فیلم Transformers تبدیل شوندگان
دانستني هاي درباره ي خورشيد و چگونه به وجود آمدن آن
دانلود فیلم پرواز 666 – Flight 666 2018
تست نفوذ و هک کامل یک سایت به روش ساده
چطور می توانم یک ویروس را پیدا کنم و آن را حذف کنم؟
تجربه های مصاحبه استخدام پدافند هوایی خاتم الانبیا + تجربه و روند
VPN و یا فیلترشکن چیست و چگونه کار می کند سایت جامع
دانلود مجموعه کامل چگونه گناه نکنیم سخنرانی صوتی رائفی پور قسمت 1 تا 6
واکنش های بدن در مواجهه سرمازدگی تا مرگ و کالبدشکافی
همه انقلاب فرانسه
All Revolution France


تاریخ انقلاب فرانسه در نگاهی کوتاه در لسان رهبری

*انقلاب کبیر فرانسه، کبیر که میگویند، به خاطر این است که بعد از این انقلاب، دو سه تا انقلاب دیگر در طول پنجاه شصت سال در فرانسه اتفاق افتاد؛ منتها آن انقلاب اول، انقلاب مهمتر و مؤثرتری بود که در سال 1789 - برای اینکه یادتان بماند: هزار، بعد هفت، هشت، نُه! این، سال انقلاب کبیر فرانسه است - علیه حکومت سلطنتی فرانسه به وقوع پیوست؛ یعنی همین کاری که در ایران انجام گرفت. البته آن خانواده‌ی سلطنتی که آن وقت در فرانسه حکومت میکردند، خیلی ریشه‌دارتر و مقتدرتر بودند از این خانواده‌ی پیزُری پهلوی ما! خانواده‌ی بوربن‌ها بودند، چند صد سال بود که اینها بر فرانسه حکومت میکردند، در میانشان پادشاهان بسیار مقتدری از همین سلسله وجود داشتند. این انقلاب در این سالی که گفتم - 1789 میلادی - اتفاق افتاد.


*یک انقلاب مردمی به تمام معنا بود؛ یعنی واقعاً مردم حضور داشتند - مثل انقلاب خود ما - رهبران هم رهبران صددرصد مردمی و دارای افکار نو و به دنبال ایجاد یک جامعه‌ی مردمی. البته آنچه که مورد نظرشان بود، ایدئولوژیک نبود، اعتقادی نبود؛ اما میخواستند یک حکومت مردمی داشته باشند، میخواستند یک حکومت مردم‌سالار داشته باشند. خب، این انقلاب در این سال اتفاق افتاد.


*به فاصله‌ی سه چهار سال، آن گروه اوّلی که انقلاب را انجام داده بودند، به وسیله‌ی گروه تندروِ افراطیِ شدید کنار زده شدند؛ بعضی‌شان اعدام شدند و این گروه افراطی سر کار آمدند. چهار پنج سال این گروه افراطی سر کار بودند؛ بعد بر اثر شدت عملی که با مردم به خرج میدادند، از طرف مردم مورد عکس‌العمل قرار گرفتند و کنار زده شدند. عده‌ای از آنها اعدام شدند و یک گروه سومی سر کار آمدند.


*یعنی در ظرف حدود یازده، دوازده سال - تا سال 1800 - سه گروه سر کار آمدند که هر کدام آن گروه قبلیِ خودشان را قلع و قمع و نابود کردند. در همین ده یازده سال اول، شخصیتهای معروف سیاسی‌ای از گروه‌های انقلابی اعدام شدند. بعد هم این هرج و مرجی که به وجود آمد - در یک کشوری با این خصوصیات، بدیهی است که هرج و مرج به وجود می‌آید - مردم را خسته کرد؛


*تا اینکه یک گروه سه نفره تشکیل شد، که ناپلئون جزو این گروه سه نفره بود؛ یک افسر جوانی بود که فتوحاتی هم در مصر کرده بود - که حالا داستانهایش فراوان و مفصل است - عنوانی پیدا کرد و آمد بر این گروه سه نفره حاکم شد و بعد هم پادشاه و امپراتور شد. همین کشوری که با آن همه خسارت، پادشاهی را کنار گذاشته بود و لوئی شانزدهم و زنش را اعدام کرده بود، دوباره تبدیل شد به پادشاهی و روی کار آمدن ناپلئون.


*البته ناپلئون شخصیت نظامیِ مقتدرِ فعالی بود و برای فرانسه هم کارهای بزرگی انجام داد. او کارهای غیر نظامی هم دارد، منتها عمدتاً کارهای او نظامی است. چند تا از کشورهای اروپائی را به فرانسه ملحق کرد؛ ایتالیا را، اسپانیا را، سوئیس را جزو فرانسه کرد. چند تا کشور اروپائی به وسیله‌ی او فتح شدند و جزو فرانسه شدند؛ که البته بعد از رفتن ناپلئون، یکی یکی از فرانسه جدا شدند؛ یعنی این فتوحات، ناپایدار بود. اما کشوری که با آن همه خسارت انقلاب کرده بود، به حکومت مردمی رسیده بود، به‌آسانی دوباره تبدیل شد به حکومت پادشاهی.


*بعد از تبعید و مرگ ناپلئون - یعنی حدود 1815 - تقریباً حدود پنجاه سال حکومت پادشاهی در فرانسه استقرار داشت؛ البته با تحولات بسیار سخت و رقتبار و مرارتبار؛ که شما اگر رمانهای قرن نوزده فرانسه را بخوانید، کاملاً نشانه‌ی این انقلابها و این مرارتها و این محنتها و این تلخی‌ها برای مردم فرانسه را در این کتابها خواهید دید؛ از جمله کتابهای ویکتورهوگو و بالزاک و دیگران

*البته بعد در سال هزار و هشتصد و شصت و خرده‌ای، مجدداً باز یک انقلاب دیگری به وقوع پیوست و آن پادشاهی که از قوم و خویشهای ناپلئون هم بود - ناپلئون سوم - کنار زده شد و حکومت جمهوری سر کار آمد؛ که حالا جمهوری‌ها هم تغییر پیدا کرد: جمهوری اول، جمهوری دوم، جمهوری سوم، تا رسید به اینجائی که امروز شما کشور فرانسه را ملاحظه میکنید، که یک حکومت مردم‌سالار و دموکراسی است.


 

** انقلاب فرانسه با این مرارتها مواجه بود؛ یعنی در آغاز پیدایشِ خود این توان و ظرفیت و تمکن را نداشت که خودش را در بین مردم خودش جایگزین کند، مستقر کند و ادامه و استمرار پیدا کند. تقریباً در همه‌ی تحولاتی که در این دوره‌ی طولانی دویست ساله و صد و پنجاه ساله و صد ساله در دنیا اتفاق افتاده، این وجود دارد.
لطفا نظر خود را درباره مطلبی که خوانده‌اید، بنویسید...
نام شریف شما :
آدرس ایمیل:
مطلب :
کپی از مطالب این سایت تنها با ذکر فاتحه رایگان است
مجله تفریحی، سرگرمی و اطلاع رسانی   Natilos.ir © 2022 - 2015
V 7.3