• فناوری
  • سرگرمی
همچنین در ناتیلوس بخوانید


❶همه چیز درباره حلقه های سیاره زحل | زحل و راز حلقه های این سیاره 


دانلود صوت 120 جلسه درس معرفت نفس استاد صمدی آملی
رشد واقعی صادرات غیرنفتی ایران در سال ۱۴۰۰ چقدر است؟‌
خواص گیاهان دارویی و خواس میوه ها
متن توهین امیر تتلو به امام حسین + متن کامل توهین و فحاشی
تحلیل فوکویاما درباره جنگ روسیه اوکراین نوشت و فروپاشی جهان
ثبت یا درج آدرس .www در پیش از پسوند نام دامنه سایت
روش و تجربه های مصاحبه استخدام دانشگاه افسری + تجربه و روند
سایت استاتیک و داینامیک چیست ، دانستنی های سایت استاتیک و داینامیک و قیمت طراحی سایت
فیزیک و کاربرد های فیزیک در زندگی و فناوری
دانلود فیلم تبدیل شوندگان4: عصر انقراض Age of Extinction
تست عشق چطور برای اولین بار انجام شد؟
نکاح معاطاتی/حکم فقهی جواز ازدواج سفید
وب سایت داینامیک یا وب سایت پویا چیست ؟
چگونه قرآن یک دفعه در شب قدر نازل شد
6 ویژگی زبان انگلیسی که برای فارسی‌زبانان پیچیده است
دانلود ۵۰ سرود و شعر زیبا در مورد شهدا گمنام و مدافع حرم
دانلود لالایی و ترانه های کودکانه شعر های صوتی کودکانه
تخم شربتی: قهرمان کلسیم، همیار لاغری علاج درد معده!!
تشویق به فرزند آوری جمعیت پیر با کدام پول؟
فلسفه‌ی خودکشی / تبیین خودکشی از دید روانشناسی تکاملی
چرا مسولینِ ما، بعد از آنکه دیگر در قدرت نیستند، تازه متوجه مشکلاتِ مملکت میشوند؟
دانلود فصل دوم سریال تیکن Taken2 2018 با لینک مستقیم
چگونه پایگاه داده یک سایت را هک کنیم؟
خواص کرفس و آب کرفس, تمام فواید و مضرات کرفس
امکان کنترل هوش مصنوعی فوق هوشمند وجود ندارد
شرکت تولی پرس بعد از 57 سال منحل شد داستان شرکت تولی پرس
خواص شیمیایی و گیاهی گل‌گاوزبان
آیا ایران پیشتاز #فرونشست زمین در جهان است؟
خواص کامل فندق خواص فیزیکی و شیمیایی فندق
آیا زیرساخت‌های سایبری آمریکا را نیروهای مسلح آن اداره می‌کنند؟
ظریف در مورد جمله «خودمان انتخاب کردیم» توضیح داد | آرزو اندیشی رهبر چه زیانی به جامعه وارد کرد
ارزیابی تعامل شرع و قانون تحقیق کامل ارزیابی تعامل شرع و قانون و تضاد های آن
دانلود تمام صوت تلاوت های محمد رضا پورزرگری MP3
آیا تغییرعقیده سیاستمداران دهه ۶۰ مایه شرمساری است؟
آنلاین ماندن سایت در زمان قطع سرور!
چطور بدانم که بعنوان یک سرپرست وارد برنامه شده ام؟
آموزش تغییر نوع زبان و عوض کردن زبان ویندوز به زبانی دیگر
کاربرد فيزيك در پيشبرد فناوري امروز
آموزش استفاده از کامپیوتر
دانلود آهنگ جدید بشمار امیر تتلو Beshmar Amir Tataloo + متن
حلقه های زحل
Hoop Satrun


حلقه های زحل گسترده ترین سیستم حلقه سیارهای در بین سیارههای منظومه خورشیدی است. این حلقه ها از ذرات بسیار کوچکی در اندازه های چند میکرومتر تا چندین متر تشکیل شده است که بصورت تودهای از غبار به دور مدار زحل در گردش میباشد


به گزارش افکارنیوز، ماهیت سیستم حلقه های زحل از مدت ها قبل مورد بحث اخترشناسان بوده است؛ برخی بر این باورند که ساختار حلقه ها بسیار جوان هستند و برخی دیگر نیز زمان شکل گیری آنها را مربوط به چند هزار میلیون سال قبل عنوان میکنند.
اما نتایج یک مطالعه جدید که با استفاده از داده های جمع آوری شده توسط فضاپیمای کاسینی در مدار زحل تهیه شده است، از نظریه دوم حمایت میکند. از محققان دانشگاه کلورادو تأکید کرد: محاسبات ابزار تحلیل گرد و غبار فضاپیمای کاسینی حاکی از قدمت چند میلیارد ساله دارند این سیستم حلقهای نسبتا بزرگ، تیغه نازکی به عرض ۱۸1 هزار کیلومتر است.
نتایج مطالعه جدید سیستم حلقههای زحل در نشست سالانه اتحادیه ژئوفیزیک آمریکا ارائه شد در تازه ترین توضیح برای شکل گیری حلقه های زیبا و اسرارآمیز سیاره زحل، دانشمندان حدس زده اند که میلیاردها سال پیش، قمری یخی به اندازه تیتان با این سیاره برخورد کرده و حلقه ها را به وجود آورده است. سال هاست که منشا شکل گیری حلقه های زحل ذهن دانشمندان را به خود مشغول کرده است. تا کنون نظریات متعددی برای توضیح چگونگی شکل گیری آن ها مطرح شده، اما در آنها تناقضاتی نیز به چشم می خورد.


اکنون یک دانشمند آمریکایی نظریه جدیدی را مطرح کرده که می تواند به حل راز حلقه های زحل کمک کند. رابین کاناپ از موسسه تحقیقاتی ساوث وست می گوید حلقه های زحل بر اثر برخورد یک قمر غول پیکر )با سطح یخی و هسته سنگی( با این سیاره در زمان پیدایش آن به وجود آمده است. وی معتقد است قبل از برخورد، نیروهای جاذبه جزرومدی بین این دو جرم آسمانی باعث جدا شدن قسمتی از پوسته یخی این ماه شده که درنهایت باعث به وجود آمدن حلقه های اطراف زحل شده است.


این نظریه ممکن است برای اولین بار توضیح قانع کننده ای در مورد چگونگی شکل گیری ترکیب یخی و آب حلقه های زحل ارائه بدهد که ده ها سال است ذهن دانشمندان را به خود مشغول ساخته است. ۰۹ تا ۰۹ درصد از حلقه های زحل از ترکیب آب و یخ تشکیل شده، اما این حلقه ها دارای مقادیر بسیار کمی از سنگ هم هستند که بر اثر گرد و خاک بین سیاره ای و بمباران مداوم توسط شهاب سنگ های بسیار کوچک به آن اضافه شده اند. این حلقه ها در مرحله اول از یخ خالص تشکیل شده بودند؛ اما این که چگونه این حلقه هایدر تازه ترین توضیح برای شکل گیری حلقه های زیبا و اسرارآمیز سیاره زحل، دانشمندان حدس زده اند که میلیاردها سال پیش، قمری یخی به اندازه تیتان با این سیاره برخورد کرده و حلقه ها را به وجود آورده است. سال هاست که منشا شکل گیری حلقه های زحل ذهن دانشمندان را به خود مشغول کرده است. تا کنون نظریات متعددی برای توضیح چگونگی شکل گیری آن ها مطرح شده، اما در آنها تناقضاتی نیز به چشم می خورد. اکنون یک دانشمند آمریکایی نظریه جدیدی را مطرح کرده که می تواند به حل راز حلقه های زحل کمک کند. رابین کاناپ از موسسه تحقیقاتی ساوث وست می گوید حلقه های زحل بر اثر برخورد یک قمر غول پیکر )با سطح یخی و هسته سنگی( با این سیاره در زمان پیدایش آن به وجود آمده است. وی معتقد است قبل از برخورد، نیروهای جاذبه جزرومدی بین این دو جرم آسمانی باعث جدا شدن قسمتی از پوسته یخی این ماه شده که درنهایت باعث به وجود آمدن حلقه های اطراف زحل شده است. این نظریه ممکن است برای اولین بار توضیح قانع کننده ای در مورد چگونگی شکل گیری ترکیب یخی و آب حلقه های زحل ارائه بدهد که ده ها سال است ذهن دانشمندان را به خود مشغول ساخته است.

90تا 95 درصد از حلقه های زحل از ترکیب آب و یخ تشکیل شده، اما این حلقه ها دارای مقادیر بسیار کمی از سنگ هم هستند که بر اثر گرد و خاک بین سیاره ای و بمباران مداوم توسط شهاب سنگ های بسیار کوچک به آن اضافه شده اند. این حلقه ها در مرحله اول از یخ خالص تشکیل شده بودند؛ اما این که چگونه این حلقه های یخی به وجود آمده اند، همیشه به صورت یک راز ذهن دانشمندان را به خود مشغول کرده است


کارل مورای از دانشگاه کوئین مری و یکی از دانشمندان ماموریت کاسینی در این باره گفت مثال یک سیارک یا حتی یک قمر متلاشی شود، ترکیبات سنگی بزرگی به جای خواهد ماند؛ اما در حلقه های ». زحل از سنگ های بزرگ خبری نیست تاکنون دو نظریه در مورد منشا شکل گیری این حلقه ها مطرح شده است. یکی از آن ها بر پایه متلاشی شدن دنباله داری از یخ در همسایگی زحل است که در نهایت این حلقه ها را به وجود آورده؛ اما نظریه دوم به کشیده شدن قمری کوچک توسط میدان گرانش این سیاره اشاره دارد.


در مورد نظریه اول، می بایست دنباله داری بسیار بزرگ به قطر چند صد کیلومتر به طور مرتب از کنار زحل عبور کند تا در نهایت بتواند سیستم حلقه های این سیاره را شکل دهد. در مورد منشا قمری هم می بایست در این حلقه ها هم سنگ و هم یخ دیده شود، اما سوال اینجاست که بر سر سنگ های این حلقه ها چه آمده است؟


این پرسش ها باعث شده آقای کاناپ هر دو نظریه را مردود بداند و توضیح دیگری را ارائه کند. اگر یک قمر بزرگ به اندازه تیتان به زحل نزدیک شود، ما با دو رویداد مجزا روبه رو خواهیم شد، یکی ترکیب انرژی در هنگام شکل گیری سیاره و دیگری گرمای ناشی از جزرومد گرانشی. تیتان بزرگ ترین قمر این سیاره است و بعد از گانیمید )قمر مشتری( بزرگ ترین قمر منظومه شمسی محسوب می شود. « پروفسور مورای معتقد است که طبیعی یخی حلقه های زحل است. در نظریه او، قمری بزرگ به اندازه تیتان با سیاره زحل برخورد کرده و این اندازه تقریبا ۰۹ برابر مقیاس هایی است که قبلا در نظریات مختلف بیان می شد. قسمتی از یخ سطح این قمر در هنگام نزدیک شدن زحل بر اثر نیروی جاذبه گرانشی جدا شده و سپس برخورد صورت گرفته است. این عامل باعث شکل گیری حلقه های یخی غول پیکری در اطراف زحل شده و هسته سنگی این ماه نیز به سطح سیاره برخورد کرده است.  • فناوری
  • سرگرمی

لطفا نظر خود را درباره مطلبی که خوانده‌اید، بنویسید...
نام شریف شما :
آدرس ایمیل:
مطلب :
کپی از مطالب این سایت تنها با ذکر فاتحه رایگان است
مجله تفریحی، سرگرمی و اطلاع رسانی   Natilos.ir © 2022 - 2015
V 7.3