• فناوری
  • سرگرمی


❶خورشید چگونه به وجود آمده است | نحو تشکیل خورشید در زمان بیگ بنگ چگونه است 


شبکه اختصاصی مجازی (VPN) چیست و چه مزایایی دارد؟
همسايه هاي دروني و بيروني خورشيد
اهمیت تعویض پلاک در خرید و فروش خودرو
4 اصل اساسی و مقدماتی عملیات بازار باز که در ایران وجود ندارد
استفاده از چندین و چند زبان مختلف در ویندوز و ثبت آن
آیا نقدینگی و پایه پولی تحت کنترل است؟
مادلین آلبرایت به خاطر نقش آمریکا در «کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲» عذرخواهی نکرده است
آیا قیمت ماکارونی در ایران از فرانسه بیشتر است؟
انیمیشن سختار اولین موتور بخار در جهان از توماس نیوکامن
آشنایی با خواص عجیب فلفل سیاه با فلفل سیاه زندگی کنید
کامل ترین مطالب هاست و دامین (سایت)
تشویق به فرزند آوری جمعیت پیر با کدام پول؟
سرمایه‌گذار حرفه‌ای در بازار سرمایه کیست؟!
تحقق عدالت اجتماعی از سوی جمعیت هلال احمر به عنوان شاکله اصلی دولت آیت الله رئیسی
راه های افزایش امنیت سایت | جلوگیری از هک شدن
یکی از رازهای موفقیت این است که به حرف مردم بها ندهی
واکنش های بدن در مواجهه سرمازدگی تا مرگ و کالبدشکافی
دانلود مجموعه کامل سریال امام علی (ع) با کیفیت HD
خواص فندق، خواص دارویی فندق، فواید فندق | فندق و اسهال
چگونه احیای برجام باعث توسعه کشور می شود؟
پرتقال ,نارنگی ,لیمو و این همه خاصیت مفید برای این میوه ها را بدانید
جدول خواص حرارتی و شیمیایی پلاستیک ها | علم پلاستیک
احکام ارث پدر به فرزند (مقاله کامل)
کاربرد سنگ تراورتن در ساختمان ها و کاشی
دانلود سخنرانی صوتی در مورد امام جواد + زندگی نامه کامل
معرفی محبوب ترین بازی مزرعه داری به نام هی دی و بررسی ویژگی های آن
برنامه ریزی کنکور تجربی ریاضی انسانی مقاله کامل
۱۰ نكته درباره چگونه گفتگو کردن
هک کردن وب سایت دانشگاه به دلیل گرفتن نمره 9
تندروها، تجاوز به اوکراین و مغلطه تبعیض نژادی
سنگ ها و انواع آن و انواع مختلف کانی ها سوال کتاب درسی
مواضع گروه‌های مختلف اصلاح‌طلب درباره انتخابات ریاست جمهوری
رد معجزه های قرآن درباره بیگ بنگ (مقاله کامل) نقد قرآن و اسلام
نقش اَبَر سیاهچاله‌ها در شکل‌گیری کهکشان‌‌ها
سوسپانسیون چیست و خواص فیزیکی آن چگونه است؟
در صورت جهانی شدن قیمت ها و حذف یارانه ها چه اتفاقی برای اقتصاد کشور می افتد؟
بیوگرافی مایکل جکسون و همسرش + ناگفته از زندگی شخصی + تجاوز
خواص کامل فندق خواص فیزیکی و شیمیایی فندق
carpinus betulus | کاربرد چوب ممرز | مشخصات فیزیکی
مغالطه معنا انگاری/تقارن/مگه میشه اتفاقی باشه
خورشيد
SUNمنظومهٔ شمسی، منظومهٔ خورشیدی یا سامانهٔ خورشیدی )به انگلیسی: Solar System ( سامانهای متشکل از یک ستاره به نام خورشید و اجرام آسمانی است که در مدارهایی پیرامون آن میگردند. سامانهٔ خورشیدی از انفجار یک ابرنواختر و فروریزش یک ابر چرخان پدید آمد و در دوران رنسانس و با مشاهدات افرادی از جمله گالیلئو گالیله کشفشد. این منظومه در بازوی شکارچی، کهکشان راه شیری واقعشده و ۲۰،۱۱۱ سال نوری از مرکز کهکشانی و کنارهٔ درصد جرم سامانهٔ خورشیدی را شامل میشودو منبع انرژی بسیار از جمله انرژی گرما و نور است. این ستاره یک ستارهٔ نوع جی رشته اصلی و عضوی از جمعیت ستارگان نخستین است. بقای سامانهٔ خورشیدی به بقای خورشید وابسته است و اگر خورشید نابود شود، منظومهٔ شمسی نیز نابود میشود. خورشید بیش از ۶۶٫۸ کهکشان فاصله دارد.

کهکشان فاصله دارد. خورشید بیش از ۶۶٫۸ درصد جرم سامانهٔ خورشیدی را شامل میشود و منبع انرژی بسیار از جمله انرژی گرما و نور است. این ستاره یک ستارهٔ نوع جی رشته اصلی و عضوی از جمعیت ستارگان نخستین است. بقای سامانهٔ خورشیدی به بقای خورشید وابسته است و اگر خورشید نابود شود، منظومهٔ شمسی نیز نابود میشود.


سامانهٔ خورشیدی )منظومهٔ شمسی( دارای هشت سیاره )تیر، ناهید، زمین، بهرام، هرمز، کیوان، اورانوس و نپتون( و پنج سیارهٔ کوتوله )سرس، پلوتو، هائومیا، ماکیماکی و اریس( است. چهار سیارهٔ نخست، سیارات درونی یا زمینسان هستند و بیشتر از سنگ ساخته شدهاند و چهار سیارهٔ دیگر سیارات بیرونی یا غولهای گازی هستند و از گازهای مختلف ساخته شدهاند. علاوه بر این اجرام، سامانهٔ خورشیدی دارای اجرام دیگری از جمله ماهها، سیارکها، شهابوارها، شهابها، شهابسنگها و دنبالهدارهاست. سامانهٔ خورشیدی همچنین دارای مناطق خاصی از جمله کمربند سیارکها، کمربند کویپر و دیسک پراکنده است. مادهای نازک و فشرده به نام محیط میانسیارهای میان سیارات و اجسام دیگر وجود دارد.اجزای سازندهٔ محیط میانسیارهای از هیدروژن خنثی و غیر یونیزهشده، گاز پلاسما، پرتوهای کیهانی و ذرات گرد و غبار تشکیل شدهاند. در واقع این تصور که فضا یک خلأ کامل است، نادرست است و مواد محیط میانسیارهای در فضا وجود دارد. سدنا ۶۱۳۷۷ دورترین جسم کشفشده در سامانهٔ خورشیدی است که اوج آن ۱۱۱۱ واحد نجومی است و تناوب مداری آن ۱۱،۰۱۱ سال به طول میانجامد. ابری کرویشکل و بزرگ به نام ابر اورت سامانهٔ خورشیدی را احاطه کردهاست و از ۲،۱۱۱ تا ۰،۱۱۱ واحد نجومی دورتر از خورشید آغاز واحد نجومی دورتر از خورشید ادامه مییابد. منظومهٔ – میشود و تا ۰۱،۱۱۱شمسی تا جایی گسترش مییابد که دیگر تحت تأثیر خورشید )نفوذ نور خورشید، گرانش خورشیدی، میدان مغناطیسی خورشید و بادهای خورشیدی نباشد. هلیوپاز مرز میان محیط میانسیارهای و فضای میانستارهای است. هلیوپاز به عنوان مرز بیرونی منظومهٔ شمسی درنظر گرفته میشود و برآورد شدهاست که میان ۱۱۱ تا ۱۷۱ واحد نجومی از خورشید فاصله دارد.سامانه های خورشیدی پیرامون ستارهها شکل میگیرند و منظومهٔ شمسی ما هم پیرامون خورشید شکل گرفتهاست.] ۱۱ [ تاکنون دانشمندان، ستارهشناسان، فلاسفه و تقریباً هر کس دیگری به دنبال پاسخ چگونگی شکلگیری جهان گشتهاند. هیچ الگوی معتبری که بتواند چگونگی شکلگیری جهان را توضیحدهد، وجود ندارد. اما دانشمندان بر سر محبوبترین الگو ] به توافق رسیدهاند. این الگو، نظریهٔ سحابی نامدارد.حدود ۴٫۶ میلیارد سال پیش، هنگامی که یک ابر گازی و گرد و غباری در فضا آشفتهبود، سامانهٔ خورشیدی در اثر انفجار یک ابرنواختر شکل گرفت. انفجار این ابرنواختر امواجی در فضا ساخت که ابر گازی و گرد و غباری را تحت فشار قرار داد.شکل گيري خورشيدحدود ۴٫۶ میلیارد سال پیش، هنگامی که یک ابر گازی و گرد و غباری در فضا آشفته بود، سامانهٔ خورشیدی در اثر انفجار یک ابرنواختر شکل گرفت. انفجار این ابرنواختر امواجی در فضا ساخت که ابر گازی و گرد و غباری را تحت فشار قرار داد.

فشردن ابر موجب فروریزش آن شد، به طوری که گرانش گاز و گرد و غبار را به هم چسباند و یک سحابی خورشیدی شکل گرفت. ابر شروع به چرخیدن کرد و سرانجام فرو ریخت. سپس مرکز ابر داغتر و چگالتر از بقیهٔ آن شد و دیسک گازی و گرد و غباری شکل گرفت که مرکز آن داغ و لبههای آن سرد بود. دیسک نازکتر و نازکتر شد و ذرات به هم تودههایی ساختند

با چسبیدن تودههای کوچک به هم، برخی تودههای بزرگ ساخته شدند و سیارات و ماه ها پدید آمدند. مواد یخی مناطق بیرونی دیسک با مواد سنگی سیارات غولپیکری مانند مشتری را پدید آوردند. سرانجام مرکز ابر به اندازهای گرم شد که تبدیل به ستارهای به نام خورشید شد.اگرچه نظریهٔ سحابی به طو گسترده پذیرفته شده است، اما هنوز مشکلاتی دارد که دانشمندان نتوانسته اند دلیل آن را توضیح دهند. یکی از این مشکلات انحراف محوری سیارات است. این مشکل بیان می کند که همهٔ سیارات روی دائرةالبروج واقع شدهاند، با این حال، چرا انحراف محوری سیارات داخلی و خارجی تا این اندازه متفاوت است؟ با پیشرفت فناوری و بررسی و مطالعهٔ سیارات فراخورشیدی، دانشمندان در درستی نظریهٔ سحابی شک کرده اند.منظومهٔ شمسی در ابر میانستارهای محلی، حباب محلی، بازوی شکارچی، کهکشان راه شیری واقع شده است ستارهشناسان تنها دریافتهاند که کهکشان راه شیری در واقع دیسک کهکشان ماست و یک سحابی گسترده یا مجموعهای از ستارگان نیست. کهکشان راه شیری یک کهکشان مارپیچی میلهای است که قطر آن حدود ۱۱۱،۱۱۱ سال نوری است وپنداشته میشود که ۱۱۱ تا ۴۱۱ میلیارد ستاره داشته باشد منظومهٔ شمسی حدود۲۰،۱۱۱ سال نوری از مرکز و کنارهٔ کهکشان فاصله دارد دانشمندان به تازگی به این نتیجه رسیده اند که کهکشان راه شیری احتمالاً دارای دو بازوی مارپیچی بزرگ –بازوی برساووس و بازوی سپر-قنطورس– و چندین بازوی کوچکتر است. منظومهٔ شمسی میان دو بازوی بزرگ در بازویی به نام بازوی شکارچی قرار دارد.سرعت خورشید در منظومهٔ شمسی ۲۲۱ کیلومتر بر ثانیه است و انقلاب خورشید پیرامون مرکز کهکشان راه شیری حدود ۲۲۰ میلیون سال به طول میانجامد. این مدتی زمان یک سال کیهانی نامیده میشود.] ۱۱ [ بازپسین باری که منظومهٔ شمسی در این موقعیت بود، ] دایناسورها بر روی زمین زندگی میکردند.]

لطفا نظر خود را درباره مطلبی که خوانده‌اید، بنویسید...
نام شریف شما :
آدرس ایمیل:
مطلب :
کپی از مطالب این سایت تنها با ذکر فاتحه رایگان است
مجله تفریحی، سرگرمی و اطلاع رسانی   Natilos.ir © 2022 - 2015
V 7.3