• فناوری
  • سرگرمی
همچنین در ناتیلوس بخوانید


❶پراکسي ( Proxy Server ) چيست؟ | پراکسی سرور و تونل 


آموزش کامل رفع مشکل ایندکس نشدن مطالب سایت در گوگل
استفاده از چندین و چند زبان مختلف در ویندوز و ثبت آن
وب سایت داینامیک یا وب سایت پویا چیست ؟
روش و تجربه های مصاحبه استخدام دافند هوایی خاتم الانبیا + تجربه و روند
خواص دارویی درماني و روانی سيب، سيب معجزه میکند سيب
جدید ترین زمر یا کد تقلب بازی GTA6 برای PS2
آموزش ساخت پوشه بی نام در ویندوز | پوشه بی نامی بسازید
آیا هزینه فوتی‌های آلودگی هوا ۷ برابر درآمد نفتی ایران است؟
سوگیری شناختی معنا انگاری چیست؟ مگه میشه اتفاقی باشه؟
اگر دستگاه بدرستی نصب نشد، چه اتفاقی می افتد؟
خواص پوست سفيد پرتقال و ورقه هاي نازک آن را بدانید
بیوگرافی رضا شفیعی جم و همسرش + زندگی خصوصی و طلاق
چگونه مشکلات چاپ را در ویندوز برطرف کنم نحو انجام دادن مشکلات پرینتر
دنلود سؤالات درس پیام های آسمانی پایه نهم
تخم شربت لاغر می کند، خواص دارویی تخم شربت
فيزيک و كاربرد هاي آن در فناوري و زندگی و پزشکی
افزودن، مشاهده یا مدیریت دستگاه ها و چاپگرها و درایور ها
جـــــــــــــــــــــــنیان
7 خاصیت و ویژگی های مهم گل‌ گاوزبان از متخصص تغذیه
چرا خدا گاهی از ضمیر مفرد (من) و گاهی جمع (ما) استفاده می کند
آیا ارزش تولید ناخالص داخلی ایران بیشتر از ترکیه و عربستان است؟
سوگیری شناختی خوشه انگاری چیست؟/توهم توطئه
دو گانگی در رفتار بن سلمان بعنوان یک رهبر اصلاح طلب
تاریخچه شرکت سونی شرکت سونی sony
سایت استاتیک و داینامیک چیست ، دانستنی های سایت استاتیک و داینامیک و قیمت طراحی سایت
آموزش هک سایت با روشی نوین
لیست دامنه هایی که اسم آن را هرگز نشنیده اید نام اختصاصي يا دومين چيست؟
خواص شگفت انگیز سیب را بدانید
دانستنی های مفید و دیدنی درباره کبد انسان
داستان بازی GTA3 کامل ترین داستان
میانگین رشد اقتصادی کشور در سال‌های ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۹ چقدر است؟
رد معجزه های قرآن (مقاله کامل) بررسی کامل معجزه قرآن نقد قرآن و اسلام
دانلود مداحی دهه اول محرم بهترین مداحی محرم + متن
7 نکته اصلی در سئو عنوان صفحه
بیوگرافی پانته آ بهرام و همسرش + علت طلاق با عکس
آیا ۵۰ درصد کاربران ایرانی از مسیریاب ایرانی استفاده می‌کنند؟
برای چه انقلاب کردیم مگر قبل از انقلاب نماز نمی خواندیم، مگر اسلام نبود | علت انقلاب ایران
آناتومی
داستان شرکت کُروز/آیا ایران خودرو به کُروز واگذار می شود؟
آموزش آنلاین زبان انگلیسی
پراکسي ( Proxy Server ) چيست؟
Proxy Server

صفحه اصلی راهنما | مرور راهنما | تماس با واحد پشتیبانی

پراکسي ( Proxy Server ) چيست؟سه وظيفه و کاربرد مهم را در مورد پراکس سرور Proxy Server ميتوان عنوان کرد : اول اينکه چنانکه داراي يک شبکه باشيم براي مقرون بصرفه شدن اتصال به اينترنت از پراکسي استفاده ميکنيم . چرا که در چنين سيستمي ميتوان از پهناي باند کمتري استفاده کرد ضمن اينکه سيستمي را ايجاد کرد که دسترسي ها تعريف شذه باشند و کاربران به هر کجا که مايل بودند دسترسي نداشته باشند ( سايت دانشگاه را بياد بياوريد که بعضي از دانشجو ها رايانه را فقل ميکردند براي خودشان و فيلم سينمايي دريافت ميکردند ! ) دومين مورد استفاده ايجاد يک سيستم ايمني ( ديوار آتش ) ميباشد ( که البته اگر بعضي از دانشجو هاي موذي بگذارند ! چرا که اين ديواره از بيرون به داخل را حفاظت ميکند نه محيط داخلي را ! ) سومين و مهمترين آن ايجاد کچينگ ( فارسي کچ ميشود پنهاني اما به معناي ذخيره گاهي پنهاني است که اسناد براي مواقع ضروري قابل ذخيره ميباشند ) است اين ويژگي اين امکان را ميدهد که  نشاني هايي که بازديد ميشوند در يک حافظه اين اسناد احضار شده ذخيره شده و چنانکه مجددا تقاضا باشد ديگر به اينترنت مراجعه نميشود و از همان سند استفاده ميشود و اين يعني هم سرعت در دستيابي و هم صرفه جويي اقتصادي تصور کنيد يک اخبار روز يک نشريه ميتواند در روز چندين بار تقاضا شود ؟ البته يک اشکال پيش ميايد و آن بروز شدن آن صفحه است که ميبايست يک مقايسه کننده اي وجود داشته باشد بيشتر مقايسه کننده ها بر اساس حجم سند هستند نه محتوا و اين ميتواند توليد اشکال عجيب کند ( من سال ها در گير با اين اشکال بودم و با زحمت فراوان رفع شد ) من باب مثال شما اگر يک نشاني را در داخل صفحه عوض کنيد يا مثلا عکسي را وارون کنيد تغييري در حجم بوجود نميايد .و پراکسي بعد از مقايسه همان قبلي را نشان ميذهد . حال اگر شما در حال ساخت يک سايت باشيد و تغييرات اينچنين را بخواهيد در سايتتان ايجاد کنيد پراکسي به شما همان قبلي را نشان ميدهد . البته يک راه براي رفع اين اشکال هست و آن زدن دکمه کنترل + اف 5  با اين روش کلا کج اين سند تخليه ميشود و از نو سند را دريافت ميکند .البته پراکسي من باز هم گوشش بدهکار اين ترفند نبود و باز همان قبلي را نشان ميداد ! يک سرور پراکسی ضمنا ميتواند به دوگونه تقسيم شود:

۱. مستعار:
يک  پراکسی سرور مستعار، مشخصات کامپيوتر را با استفاده از سرور پراکسی برای درخواست اطلاعات، مسدود ميکند.
سرور پراکسی مستعار خودش ميتواند به دو شاخه تقسيم شود: ممتاز و پنهاني.
يک سرور پراکسی ممتاز قابل شناسايی به يک کامپيوتر ديگر از راه دور نميباشد.
يک سرور پراکسی پنهانی به کامپيوتر از راه دور، اطلاعات کافی ميدهد و اجازه ميدهد که به عنوان يک پراکسی شناخته شود ولی آدرس IP کامپيوتر را هنگام روانه کردن اطلاعات افشا نميسازد.

۲. شفاف:
يک پراکسی سرور شفاف، ازIP کامپيوتر استفاده ميکند و هيچ گونه پوشيدگی برای کامپيوتر مهيا نميسازد.

 

ويژگيهاي Proxy Server

توجه : اين بخش از مقاله از نيکي پديا آورده شده است.
 
ويژگي اول : با استفاده از Proxy Server مي توان از اكثر پروتكلهاي موجود در شبكه هاي محلي در محدوده نرم افزارهاي كاربردي در شبكه هاي LAN مرتبط با اينترنت استفاده كرد . Proxy Server پروتكلهاي پر كاربرد شبكه هاي محلي مانند IPX/SPX (مورد استفاده در شبكه هاي ناول) ، NETBEUI (مورد استفاده در شبكه هاي LAN با تعداد كاربران كم) و TCP/IP (مورد استفاده در شبكه هاي Intranet) را پشتيباني مي كند.

با اين ترتيب براي اينكه بتوان از يك نرم افزار كاربردي شبكه LAN كه مثلا" با پروتكل IPX/SPX روي ناول نوشته شده ، روي اينترنت استفاده كرد نيازي نيست كه قسمتهاي مربوط به ارتباط با شبكه كه از Function Call هاي API استفاده كرده را به Function Call هاي TCP/IP تغيير داد بلكه Proxy Server خود اين تغييرات را انجام داده و مي توان به راحتي از نرم افزاري كه تا كنون تحت يك شبكه LAN با ناول كار مي كرده است را در شبكه اي كه مستقيما" به اينترنت متصل است ، استفاده كرد . همين ويژگي درباره سرويسهاي اينترنت مانند , FTP , Telnet , Gopher , IRC RealAudio , Pop3 و . . . وجود دارد . به اين معنا كه هنگام پياده سازي برنامه با يك سرويس يا پروتكل خاص ، محدوديتي نبوده و كدي در برنامه براي ايجاد هماهنگي نوشته نمي شود .

ويژگي دوم : با Cache كردن اطلاعاتي كه بيشتر استفاده مي شوند و با بروز نگاه داشتن آنها ، قابليت سرويسهاي اينترنت نمايان تر شده و مقدار قابل توجهي در پهناي باند ارتباطي صرفه جويي مي گردد.

ويژگي سوم : Proxy Server امكانات ويژه اي براي ايجاد امنيت در شبكه دارد . معمولا" در شبكه ها دو دسته امنيت اطلاعاتي مد نظر است . يكي آنكه همه كاربران شبكه نتوانند از همه سايتها استفاده كنند و ديگر آنكه هر كسي نتواند از روي اينترنت به اطلاعات شبكه دسترسي پيدا كند . با استفاده ازProxy Server نيازي نيست كه هر Client بطور مستقيم به اينترنت وصل شود در ضمن از دسترسي غيرمجاز به شبكه داخلي جلوگيري مي شود . همچنين مي توان با استفاده از SSL (Secure Sockets Layers) امكان رمز كردن داده ها را نيز فراهم آورد.

ويژگي چهارم : Proxy Server بعنوان نرم افزاري كه مي تواند با سيستم عامل شما مجتمع شود و همچنين با ( IIS (Internet Information Server سازگار مي باشد، استفاده مي گردد. خدمات Proxy Server Proxy
 Server سه سرويس در اختيار كاربران خود قرار مي دهد:

1-Web Proxy Service : اين سرويس براي Web Publishing يا همان ايجاد Web Site هاي مختلف درشبكه LAN مفيد مي باشد . براي اين منظور قابليت مهم Reverse Proxing در نظر گرفته شده است . Reverse Proxing امكان شبيه سازي محيط اينترنت درمحيط داخل مي باشد. به اين ترتيب فرد بدون ايجاد ارتباط فيزيكي با اينترنت مي تواند برنامه خود را همچنان كه در محيط اينترنت عمل خواهد كرد، تست كرده و مورد استفاده قرا دهد. اين قابليت در بالا بردن سرعت و كاهش هزينه توليد نرم افزارهاي كاربردي تحت اينترنت موثر است.

2-Winsock Proxy Service : منظور، امكان استفاده از API Callهاي Winsock در Windows است . در Windows ، Function Call هاي مورد استفاده در سرويسهاي اينترنت مانند Telnet ، FTP ، Gopher و . . . ، تحت عنوان Winsock Protocols معرفي شده اند. در حقيقت براي استفاده از اين سرويسها در نرم افزارهاي كاربردي نيازي نيست كه برنامه نويس چگونگي استفاده از اين سرويسها را پيش بيني كند.

3-Socks Proxy Service : اين سرويس، سرويس Socks 4.3a را پشتيباني مي كند كه در واقع زير مجموعه اي از Winsock مي باشد و امكان استفاده از Http 1.02 و بالاتر را فراهم مي كند. به اين ترتيب مي توان در طراحي Website خارج از Firewall ، Security ايجاد كرد. معيارهاي موثر در انتخاب Proxy Server

 1- سخت افزار مورد نيازProxy Server : براي هر چه بهتر شدن توانمنديهاي Proxy Server ، بايد سخت افزار آن توانايي تحمل بار مورد انتظار را داشته باشد .

2- نوع رسانه فيزيكي براي ارتباط با اينترنت : راه حلهاي مختلفي براي اتصال به شبكه اينترنت وجود دارد . ساده ترين راه ، استفاده از مودم و خطوط آنالوگ مي باشد . راه ديگر استفاده از ISDN و خطوط ديجيتال است كه هم احتياج به تبديل اطلاعات از آنالوگ به ديجيتال و برعكس در ارسال و دريافت اطلاعات ندارد و هم از سرعت بالاتري برخوردار است . روش ديگر استفاده از خط هاي T1/E1 با ظرفيت انتقال گيگا بايت مي باشد . پيشنهاد مي شود كه در شبكه هاي با كمتر از 250 كاربر از ISDN و از 250 كاربر به بالا از T1/E1 استفاده شود . ( البته در ايران به علت عدم وجود خطوط ISDN و كمبود خطوط T1/E1 اين استانداردها كمتر قابل پياده سازي هستند. )

3- هزينه ارتباط با اينترنت : دو عامل موثر در هزينه اتصال به اينترنت ، پهناي باند و مانايي ارتباط مي باشد . هر چه مرورگرهاي اينترنتي بيشتر و زمان استفاده بيشتر باشد ، هزينه بالاتر خواهد بود . با توجه به اينكه Proxy Server مي تواند با Caching اطلاعات اين موارد را بهبود بخشد ، بررسي اين عامل مي تواند در تعيين تعداد Proxy هاي مورد استفاده موثر باشد .

4- نوع و نحوه مديريت سايت : اين عامل نيز در تعيين تعداد Proxyها موثر است . مثلا" اگر در شبكه اي مشكل راهبري وجود داشته باشد ، با اضافه كردن تعداد Proxyها ، مشكل راهبري نيز بيشتر خواهد شد .

5- پروتكل هاي مورد استفاده : Proxy Server ها معمولا" از پروتكلهاي TCP/IP و يا IPX/SPX براي ارتباط با Client ها استفاده مي كنند . بنابراين براي استفاده از Proxy بايد يكي از اين پروتكل ها را در شبكه استفاده كرد . پيشنهاد مي شود در شبكه هاي كوچك با توجه به تعداد كاربرها Proxy Server و Web Server روي يك كامپيوتر تعبيه شوند و در شبكه هاي متوسط يا بزرگ تعدادserver Proxyها بيش از يكي باشد .
 نيکي پديالطفا نظر خود را درباره مطلبی که خوانده‌اید، بنویسید...
نام شریف شما :
آدرس ایمیل:
مطلب :
کپی از مطالب این سایت تنها با ذکر فاتحه رایگان است
مجله تفریحی، سرگرمی و اطلاع رسانی   Natilos.ir © 2022 - 2015
V 7.3