• فناوری
  • سرگرمی


❶تاریخ سامانیان و شباهت آن ها به تاریخ حکومت اسلامی و مسلمانان 


جدید ترین زمر یا کد تقلب بازی GTA4 IV برای PS3
تحقیق در مورد الکتریسیته
نگاه قیم وار حوزه به دانشگاه، بزرگترین مانع وحدت حوزه و دانشگاه
فيزيک و كاربرد هاي آن در فناوري و زندگی و پزشکی
آیا در کشور های غربی ازدواج با محارم قانونی است؟
ترتیب بندی مجدد قطعات در صفحه شروع ویندوز
ماوس و صفحه کلید: چه مورد جدیدی وجود دارد
بحران کالری چیست
آیا با توسعه انرژی هسته‌ای می‌توان مشکل آب هفت استان را حل کرد؟
آیا فواید خوردن پوست پرتقال را می دانید؟
بهترین راه اصلاح ساختاری اقتصاد و کاهش فساد و افزایش دستمزد
کامل ترین مطالب در مورد کبد انسان و آناتومی کبد انسان
آناتومی جمجمه انسان + عکس تمام رنگی و شفاف
پروکسی چیست و چگونه کار میکند؟
خواص دارویی درماني و روانی سيب، سيب معجزه میکند سيب
خواص کامل نارنگی و کاربرد های پزشکی نارنگی | نارنگی
تصورش را بکنید مثل مداخله ایران در عراق، عراقیها هم در ایران مداخله میکردند
تاريخچه اندازه گيري زمان و ابزار های اندازه گیری
آیا زیرساخت‌های سایبری آمریکا را نیروهای مسلح آن اداره می‌کنند؟
مروری بر خواص مقوی آب پرتقال خواص باور نکردنی آب پرتقال
مغالطه مقدمات ناسازگار (مقدمات متناقض) چیست؟
کاربرد پلاستیک و ویژگی ها و میزان تولید سالیانه و کد بازگردانی کاربرد پلاستیک
مغالطه توهم بدن شناگر The swimmer’s body illusion
تفاوت هاست و دامین چیست؟
همسايه هاي دروني و بيروني خورشيد
نرخ بهره بین بانکی و تاثیر آن بر بورس و بازار
کاربرد نانو در پزشکی و دارو سازی (فیزیک دهم) تاثیر علوم نانو
جدید ترین زمر یا کد تقلب بازی GTA6 VI برای کامپیوتر
CO2, گاز CO2 چگونه از اتومبیل خارج میشود GIF
خواص دارویی و غذایی کیوی و مضرات کیوی بر بدن
مقاله درباره معاد و روز رستاخیز (قسمت اول)
چگونگی ساخت و کشف خورشید
سوگیری شناختی معنا انگاری چیست؟ مگه میشه اتفاقی باشه؟
شیوه کارکرد (css) چیست؟ چگونه در وردپرس به کار ببریم
28 پرسش و پاسخ درباره امامت از دیدگاه پیامبر
هندوانه و بیوست و خواص بینظیر در درمان بیماری ها
انفصال از خدمت «مادام‌العمر» برای مدیر نمونه دوره قالیباف عیسی شریفی
همه چیز درباره زمان از ابتدا تا اندازی گیری آن تا عصر حاضر
بیزنس اینسایدر: روایت تصمیم ترامپ برای حمله به ایران در واپسین روزهای ریاست جمهوری
خواص این پشمالوی پر خاصیت « کیوی » چیست؟
صفحه ۸ دانستني ها
Page 8 Danestani Haبخش تاریخ ( سلسله ها - سلسله سامانیـــان )


از بین رفتن حکومت طاهریان و ضعف و ناتوانی تدریجی که از غلبه ترکان در دستگاه خلافت پدید آمد، سرزمینهای خاوری خلافت را از نفوذ خلیفه و از امکان به کار بستن قدرت عملی او آزاد کرد. در چنین ایمنی و آسودگی که به ویژه دوری از بغداد آن را بی دغدغه می‌ساخت، سرزمین ماوراءالنهر که از عهد طاهریان یا پیش از آن به آل سامان واگذار شده بود، به رهبری فرماندهان این خاندان، مرکز یک دولت قدرتمند شد و خراسان و ری، و مدتی هم، جرجان، طبرستان، و سیستان، از سوی خلیفه یا به حکم پیروزی و غلبه، به قلمرو آنها پیوست.

+ ادامه مطلب
سامانيان فرزندان مردي ايراني، از مُغان زَرتُشتي بودند که در دهستان سامان اطراف بلخ فرمانروايي‌ داشت و سامان‌خداة ناميده مي‌شد. در اواخر دوره بني‌اُمَيّه وي مسلمان شد و بعدها به‌ دربار مأمون ‌که در زمان پدرش هارون الرشيد در مَرو مي‌زيست راه يافت. مأمون پس از رسيدن به خلافت، چهار پسر وي را به ‌حکومت‌ شهرهاي بزرگ ماوراءالنهر و خراسان منصوب کرد.

+ ادامه مطلب
سامانیان، نخستین سلسله مستقل ایرانی بودند که بعد از حمله اعراب به ایران، حکومت کردند. آنان به عنوان یک نظام قدرتمند توانستند یکپارچگی و وحدت ملی و فرهنگی خاصی در بین ایرانیان به وجود آورند. می‌توان گفت که اگر سلسله سامانیان پس از قیامهای ملی و فرهنگی چندی که پیش از آنها صورت گرفته بود، بر سر کار نمی‌آمد، آن تلاش ها و مجاهدت ها ناقص می‌ماند.

+ ادامه مطلب
با آنکه خاندان سامانی در زمره نخستین خاندانهای فرمانروای ایرانی پس از اسلام است که به تالیف و ترجمه آثار علمی و ادبی در قلمرو خود اهتمام ویژه ای داشته و هم از جمله نخستین ترجمه تاریخ طبری زیر نظر دانمشند این خاندان بلعمی انجام پذیرفت. از این رو رخدادهای روزگار فرمانروایی آنان را باید در منابع دیگر بویژه تاریخ های عمومی، تاریخ های خاندانی و سلسله های نزدیک به زمانه ی آنان و به ویژه در برخی از تاریخهای محلی جستجو کرد. همچنین تاریخ های وزارت، جغرافیا و آثار ادبی نیز برای شناخت زمانه این سلسله می تواند سودمند باشد.

+ ادامه مطلببخش تاریخ ( تاریخ جمهوری اسلامی ایران )


از هفدهم تا 22 بهمن 57، ایران یکی از دوره های استثنایی تاریخ سیاسی جهان را گذرانید. در این ایام، دو دولت در یک مرکز و بدون هیچ گونه مرزبندی مواجه بودند. دولتی که پشتوانه و عامل مشروعیت خود را از دست داده و از قدرت نظامی محروم گشته و با انقلابی عظیم روبرو بود. و دولتی دیگر متکی به رهبری انقلاب توده های میلیونی مردم که به جای قدرت نظامی، تنها به ارتش مردم وابستگی داشت

+ ادامه مطلب
در سالهای پایانی حکومت ناصر‌الدین شاه قاجار اوضاع ایران به تدریج رو به وخامت نهاد و با مرگ شاه اوضاع آشفته‌تر شد. مظفر‌الدین شاه که پس از کشته‌شدن پدر به سلطنت رسید فردی بیمار و ملایم بود و دست کم مدتی برای پذیرش افکار اصلاح‌طلبانه آمادگی داشت. وی امین‌السلطان را که مورد تنفر عامه بود برکنار و امین‌الدوله را به جای او منصوب کرد او برای پرداخت حقوق حرمسرای پدر، برآوردن خواستهای مالی مکرر درباریان تازه وارد که سالها متنظر چنین فرصتی بودند و سفر «درمانی» به چشمه‌های آب معدنی اروپا به پول فراوان نیاز داشت.

+ ادامه مطلب
تعريف مشروطيت همراه با پيچيدگي‌هاي بسياري است كه مستلزم بررسي دقيق و تامل مي باشد به صورت خلاصه ؛ مشروطه لفظ عربي است به معناي مقيد در مقابل مطلق است . واژه مشروطيت معادلي براي اصطلاح فرانسوي Constitution, constitutionne است كه اين لفظ در فرانسه از كلمه لاتين Contitutio گرفته شده كه به معناي اول دلالت بر عمل تشكيل و مجموعه سازي دارد و به معناي دوم منظور از آن قانون اساسي يك ملت Cantion است كه شامل مجموعه‌اي از مقررات قضايي و قواعد مي‌شود كه بايستي حاكم و ناظر بر كل روابط ميان حكومت و مردم باشد كه تحت آن زندگي مي‌كنند.

+ ادامه مطلب
این روزها، روزهایی ماندگار و فراموش ناشدنی در تاریخ ملت بزرگ ماست، روزهای پیروزی انقلاب اسلامی است؛ انقلابی که رساترین فریاد تاریخ، یعنی امام امت، آن را رهبری کرد و به فرجام رساند و برای حفظ آن، با تمام وجود تلاش کرد. انقلابی که مبتنی بر بینش عمیق توحیدی و الهام گرفته از انقلاب سرخ عاشورای حسینی بود، که در آن عده ای قلیل، با اعتقادی وسیع و راسخ، نیروهای کفر و باطل را شکست دادند و چشم قدرتمندان را خیره ساختند.

+ ادامه مطلببخش تاریخ ( تاریخ بین الملــل )


هولوكاست (Holocaust)، به معناى «سوزاندن با آتش است كه به طور كامل از ميان برود» و واژه اى است يونانى كه از دو واژه Holos به معنى همه و 1Kaustus به معنى سوزاندن و نابود كردن تركيب شده است و در لغت، به معناى «همه سوزى» است.2 برخى از زبان شناسان، اين واژه را برگرفته از جنايت يهوديان در يمن باستان مى دانند3 كه به تدريج و در گذر ايام، مفهوم عام ترى يافته، به سوزاندن زنده زنده انسان ها اطلاق شده است و در اصطلاح، به نظريه اى اطلاق مى شود كه ادعا دارد شش ميليون يهودى در طول جنگ جهانى دوم، بر اثر اعمالى از قبيل اعدام در اتاق هاى گاز و سوزانده شدن در كوره هاى آدم سوزى اردوگاه هاى كار اجبارى نازى ها، كشته شده اند.

+ ادامه مطلب
اولين اروپايي هايي که وارد آمريكاي شمالي شد ند- لااقل تا آن جايي که شواهد در دسترس است- نورسها (Norse) -- اسکانديناوييها -- بودند که از گرين لند (Greenland) به سمت غرب مي رفتند. اريک سرخ (Eric The Red) حدود سال 985 در آن جا سکني گزيد. گفته مي شود که در سال 1001، پسر او، ليف (Leif)، کرانه ساحلي شمال شرقي که اکنون کانادا گفته مي شود را کاوش کرده و لااقل يک زمستان را در آن جا بسر برده است.

+ ادامه مطلب
لطفا نظر خود را درباره مطلبی که خوانده‌اید، بنویسید...
نام شریف شما :
آدرس ایمیل:
مطلب :
کپی از مطالب این سایت تنها با ذکر فاتحه رایگان است
مجله تفریحی، سرگرمی و اطلاع رسانی   Natilos.ir © 2022 - 2015
V 7.3