• فناوری
  • سرگرمی


❶همه چیز از تاریخ هخامنشیان | قدرت هخامنشیان از آریایی ها بود 


علت بن بست سیاسی و اقتصادی در حکومت اسلامی
CSS چیست؟ و چگونه کار می کند
مفاهیم: شبکه مجازی اختصاصی (VPN) چیست؟
از باتری موبایل چه می دانیم؟ + جزئیات فنی
بهترین اطلاعات هاست رایگان را بدانید
دانلود فیلم های هیجان انگیز
حکم گرفتن و تصرف مال توسط پدر
نه کمبود دارو مهم است، نه تورم مهم؛ توانِ موشکی و سانتریفیوژهایِ پیشرفته است
آیا خبر شیوع ویروس زامبی از چین صحت دارد؟
بیوگرافی سپند امیرسلیمانی و همسرش مارال آراسته + زندگی خصوصی
آیا دولت سیزدهم استقراض از بانک مرکزی را متوقف کرده است؟
فواید نارنگی، خواص نارنگی و تاثیر آن بر خواب
آیا فواید خوردن پوست پرتقال را می دانید؟
نقش اَبَر سیاهچاله‌ها در شکل‌گیری کهکشان‌‌ها
آیا فرار آمریکایی‌ها جلوی گرانی را میگیرد و تورم را پایین میاورد؟
آموزش انواع روش های هک وبسایت
خواص دارویی و غذایی کیوی و مضرات کیوی بر بدن
الکسا چیست و مبنای رتبه بندی آن چگونه است؟
خسارت تحریم‌ها علیه ایران چقدر است؟‌
ده دلیل کاهش رتبه سایت شما در گوگل
چه اعتراضی در عکس یادگاری دانشجویان بدون حجاب تهران وجود دارد؟
بررسی جرم مولکولی پلاستیک ها تاثیر آن روی پلاستیک ها
بهترین تضمین امریکا برای عدم خروج مجدد از برجام
دانلود رایگان فیلم آینه بغل
لیست بررسی امنیتی برای ویندوز، انواع ارور های ویندوز
دانلود کاملا رایگان فیلم نگار
چرا رهبر مشکلات زندگی، بانکی، تورم و اقتصادی می داند و کاری نمی کند؟
معایب هاست رایگان را بدانید
یارانه ۵۲ میلیونی دولت به یک سلبریتی پُرمصرف!
نقدینگی پایه پولی و ضریب فزاینده در گزارش آبان ۱۴۰۰ بانک مرکزی
چگونه احیای برجام باعث توسعه کشور می شود؟
مزایا طرح صیانت به صورت جمع و جور/بازی قدرت ها
خواص شگفت انگیز پرتقال را بدانید و شگفت زده شوید
دانلود فیلم Downrange 2017 + تریلر
علت ایندکس نشدن صفحات سایت در گوگل
فرهنگی که سَمبُل و اسطوره‌هایش «امیرحسین تتلو»، «مائده هُژَبری» و «اسکپتیک» باشد، عمیقاً دچار بحران شده است.
فيزيک و كاربرد هاي آن در فناوري و زندگی و پزشکی
خواص فلفل را بدانید | خواص شگفت انگیز فلفل در درمان بیماری ها
همسايه هاي دروني و بيروني خورشيد
ماوس و صفحه کلید: چه مورد جدیدی وجود دارد
صفحه ۶ دانستني ها
Page 6 Danestani Haبخش تاریخ ( هخامنشیان )


هخامنشيان در ابتدا شاه بومي پارس و انشان بودند. كورش دوم هخامنشي معروف به كورش كبير بر دولت ماد مسلط شد و سپس ليدي و بابل را فتح كرد و امپراتوري هخامنشي را تاسيس كرد. در واقع اين امپراتوري تداوم زندگي دولت ماد بود زيرا هخامنشيان و مادها از يك خانواده و فرهنگ بودند . آنها دويست و بيست سال بر بخش بزرگي از دنياي آن زمان حكمراني كردند كه از رود سند تا دانوب و از آسياي ميانه تا آفريقا گسترده بود. سر انجام با شكستي كه از اسكندر مقدوني خوردند امپراتوري آنها متلاشي شد

+ ادامه مطلب
اقوام پارس از ۷۰۰ سال پیش از میلاد مسیح در سرزمین انشان ساکن شدند و سنگ بنای سلسه هخامنشیان را با پادشاهی هخامنش اغاز کردند. تا سال ۵۵۰ پیش از میلاد مسیح این پادشاهی در منطقه قدرت چندان مهمی محسوب نمی شد تا اینکه کوروش کبیر به قدرت رسید و از این دوران بود که هخامنشیان به دروازه تاریخ گام نهادند و با سربلندی تمام ٬ شرق را به غرب و شمال را به جنوب پیوند زدند. انها به رهبری کوروش کبیر امپراطوری راتشکیل دادند که از شرق به سند و از غرب به دانوب گسترده شده بود و اسیای مرکزی را به افریقا و اروپا پیوند میزد.

+ ادامه مطلب
هخامنشیان نام دودمانی پادشاهی در ایران پیش از اسلام است. پادشاهان این دودمان از پارسیان بودند و تبار خود را به «هخامنش» می‌رساندند که سرکردهٔ طایفه‌ پاسارگاد از طایفه‌های پارسیان بوده است.هخامنشیان نخست پادشاهان بومی پارس و سپس انشان بودند ولی با شکستی که کوروش بزرگ بر ایشتوویگو واپسین پادشاه ماد وارد ساخت و سپس فتح لیدیه و بابل پادشاهی هخامنشیان تبدیل به شاهنشاهی بزرگی شد. از این رو کوروش بزرگ را بنیادگذار شاهنشاهی هخامنشی می‌دانند.

+ ادامه مطلب
بررسی جایگاه زن در دوره ی هخامنشی که به نوعی دوره آغاز شکل گیری سرزمین آریایی هاست ، نشاندهنده سطح والای فکری مردمان آن روزگار است که در بسیاری موارد ، افسوس را با خود به ارمغان می آورد ، چرا که اگر تحولات ناشی از حکومتهای گوناگون آن زمان تغییری در شرایط زیستی آدمیان ایجاد نمی کرد ، ایران و ایرانی ، هم اکنون بعنوان بزرگترین مدعی حقوق انسانی در دنیا شناخته می شد و این عنوان را زینت نام خود می کرد .

+ ادامه مطلب
پرچم های ایران از دوره هخامنشیان تا جمهوری اسلامی
برای دیدن این مطلب باید آنلاین باشید

+ ادامه مطلببخش تاریخ ( عباسيان )


پيش از ظهور اسلام بين بني هاشم و بني اميه بر سر ریاست خانه كعبه اختلاف بود مخصوصاً بعد از ظلم‌هاي معاويه و يزيد نسبت به علي بن ابيطالب(ع) و اولاد او، دامنۀ اين اختلافات توسعه بيشتري پيدا كرد تا جائيكه به انقراض حكومت بني اميه منجر شد، البته سقوط بني اميه دلايل ديگري نیز داشت، از جمله تعیين جانشينان متعدد كه موجب اختلاف و دشمني در خاندان اموي گرديد، اختلاف و تعصبات قبيله‌اي ميان تيره‌ها و طوايف مختلف عرب شمالي و جنوبي كه زمينه مناسبي براي فعاليت عباسيان فراهم كرد، جانبداري متعصبانه امويان از عنصر عربي و تحقير اقوام ديگر نظير ايرانيان و نهضتهاي سياسي و مذهبي كه با امويان مخالفت مي‌كردند موجبات ضعف دولت اموي را فراهم كرد.

+ ادامه مطلب
ایلخانان مغول که در فلات ایران سلطنت می‌کردند، ایران را از نظر سیاسی از متصرفات خان قراقروم جدا ساختند و استقلال (نسبی) ایران را تجدید کردند. مؤسس این سلسله، هلاکوخان مغول برادر (منگوقاآن) است. دوران سلطنت ایلخانان مغول در ایران، صد سال (یعنی یک قرن) طول کشید ـ [از 656 تا 756 هجری قمری] ـ [1258 تا 1355 میلادی].

+ ادامه مطلببخش تاریخ ( سلسله ها )


پس از مرگ هارون‏الرشید خلیفه عباسی در 193 هـ، میان دو پسرش امین و مأمون بر سر خلافت نزاع درگرفت. مأمون به طاهر دستور داد که با برادر وی امین جنگ کند. طاهر امین را مغلوب کرد و ذوالیمینین (صاحب دو دست راست) لقب گرفت و از طرف مأمون حکومت خراسان منصوب شد و اولین حکومت نیمه مستقل ایرانی را تشکیل داد و اولین گام در راه استقلال ایران را برداشت و نام خلیفه از خطبه حذف کرد. چند تن بعد از وی به حکومت رسیدند. حکومت محمدبن طاهر در 259 هـ..ق به دست یعقوب برافتاد.

+ ادامه مطلب
از اواسط قرن سوم هجری، دولت نیرومند عباسیان رو به زوال نهاده شوکت و عظمت پیشین را از دست داد. خلفای آن سلسله در اثر طغیانها و شورشهای پی در پی و اغتشاشهای مداومی که در اطراف و اکناف قلمروی ایشان بروز کرده بود، با دشواریهای زیادی دست به گریبان بودند.

+ ادامه مطلب
در اوایل قرن سوم، طاهر بن حسین، یکی از سرداران مأمون عباسی از طرف او امیر خراسان شد و به دلیل آن که عدم اطاعت خود را از مأمون اعلام کرد، اولین حکومت مستقل ایرانی بعد از اسلام در ایران تشکیل شد و حکومت او به طاهریان معروف شد. در زمان طاهریان نیشابور به پایتختی برگزیده شد. طاهریان در جنگ با خوارج در شرق ایران به پیروزی دست یافتند و سرزمین های دیگری مانند سیستان و قسمتی از ماوراءالنهر را به تصرف در آوردند و نظم و امنیت را در مرزها بر قرار کردند. گفته می‌شود که در زمان حکومت طاهریان، به جهت اهمیت دادن آنان به کشاورزی و عمران و آبادی، کشاورزان به آسودگی زندگی می‌کردند.

+ ادامه مطلب
لطفا نظر خود را درباره مطلبی که خوانده‌اید، بنویسید...
نام شریف شما :
آدرس ایمیل:
مطلب :
کپی از مطالب این سایت تنها با ذکر فاتحه رایگان است
مجله تفریحی، سرگرمی و اطلاع رسانی   Natilos.ir © 2022 - 2015
V 7.3