• فناوری
  • سرگرمی


❶همه چیز از تاریخ هخامنشیان | قدرت هخامنشیان از آریایی ها بود 


انرژي اتمي و کاربرد های آن
CSS چگونه برنامه نویسی می شود؟
خواص و مضرات کرفس کامل ترین تحقیق در مورد کرفس
چطور بدانم که بعنوان یک سرپرست وارد برنامه شده ام؟
روش و تجربه های مصاحبه استخدام دافند هوایی خاتم الانبیا + تجربه و روند
لیست مقام ها و کرسی ها و پست های غلامعلی حداد عادل + سمت ها!
پاسخ صادق زیباکلام به وزیربهداشت نهاد رهبری در دانشگاه‌ها
مقاله آموزش کامل CSS به زبان کاملا ساده
محسنی‌اژه‌ای: قوه قضاییه چند سال است در گیر اصلاح نظام بانکی است
مزایای هاست رایگان چیست ؟ مزایای هاست رایگان را بشناسید
carpinus betulus | کاربرد چوب ممرز | مشخصات فیزیکی
از باتری موبایل چه می دانیم؟ + جزئیات فنی
تحقیق علوم (الکتریسیته چیست)
حضرت علی(ع)صحنه مرگ راچنین بیان می فرمایند
چرا حرم های امامان و امامزادگان تجملاتی و هستند
احکام قرض گرفتن و قرض دادن
بیوگرافی تمام بازیگران سریال زوج یا فرد + عکس و ساعت پخش
تعمیر سیستم و بازیابی پرونده
اهمیت تعویض پلاک در خرید و فروش خودرو
سنت‌گرایی / مغالطات مبنی بر پیشفرض نادرست
مستقل بودن، بزرگ‌ترین گناه «جمعیت امام علی» بود.
39 خواص معجزه آسا فندق | خواص فندق در درمان بیماری ها | فندق
هک وب سایت ها از استاتیک تا داینامیک با ما هکر شوید
با فواید و ارزش غذایی زنجفیل آشنا شوید
احکام فقهی مبطلات نماز
نحو فارسی کردن زبان نوشتاری ویندوز XP و 7 و 8 + عکس و متن
دانلود فیلم Downrange 2017 + تریلر
آموزش انواع روش های هک وبسایت
میزان قسط های ماهیانه وام ازدواج ده میلیون تومانی چند درصد است
مادلین آلبرایت به خاطر نقش آمریکا در «کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲» عذرخواهی نکرده است
الکتریسیته (برق) چیست ؟
کاربرد نانو در پزشکی و دارو سازی (فیزیک دهم) تاثیر علوم نانو
خواص های پلاستیک و کاربرد آن در صنعت | علوم نهم
جدید ترین زمر یا کد تقلب بازی GTA4 برای PS2
الکسا چیست و مبنای رتبه بندی آن چگونه است؟
آیا معیشت مردم با تحریم‌ها گره خورده است؟
خواص فندق، خواص دارویی فندق، فواید فندق | فندق و اسهال
خواص شگفت انگیز و فراوان آب هویج و مربای هویج در بیوست
درایورها و به روزرسانی هایی را بصورت خودکار برای سخت افزار خود دریافت کنید
اصولگرایان خلیفه خدا بر روی زمین!
صفحه ۶ دانستني ها
Page 6 Danestani Haبخش تاریخ ( هخامنشیان )


هخامنشيان در ابتدا شاه بومي پارس و انشان بودند. كورش دوم هخامنشي معروف به كورش كبير بر دولت ماد مسلط شد و سپس ليدي و بابل را فتح كرد و امپراتوري هخامنشي را تاسيس كرد. در واقع اين امپراتوري تداوم زندگي دولت ماد بود زيرا هخامنشيان و مادها از يك خانواده و فرهنگ بودند . آنها دويست و بيست سال بر بخش بزرگي از دنياي آن زمان حكمراني كردند كه از رود سند تا دانوب و از آسياي ميانه تا آفريقا گسترده بود. سر انجام با شكستي كه از اسكندر مقدوني خوردند امپراتوري آنها متلاشي شد

+ ادامه مطلب
اقوام پارس از ۷۰۰ سال پیش از میلاد مسیح در سرزمین انشان ساکن شدند و سنگ بنای سلسه هخامنشیان را با پادشاهی هخامنش اغاز کردند. تا سال ۵۵۰ پیش از میلاد مسیح این پادشاهی در منطقه قدرت چندان مهمی محسوب نمی شد تا اینکه کوروش کبیر به قدرت رسید و از این دوران بود که هخامنشیان به دروازه تاریخ گام نهادند و با سربلندی تمام ٬ شرق را به غرب و شمال را به جنوب پیوند زدند. انها به رهبری کوروش کبیر امپراطوری راتشکیل دادند که از شرق به سند و از غرب به دانوب گسترده شده بود و اسیای مرکزی را به افریقا و اروپا پیوند میزد.

+ ادامه مطلب
هخامنشیان نام دودمانی پادشاهی در ایران پیش از اسلام است. پادشاهان این دودمان از پارسیان بودند و تبار خود را به «هخامنش» می‌رساندند که سرکردهٔ طایفه‌ پاسارگاد از طایفه‌های پارسیان بوده است.هخامنشیان نخست پادشاهان بومی پارس و سپس انشان بودند ولی با شکستی که کوروش بزرگ بر ایشتوویگو واپسین پادشاه ماد وارد ساخت و سپس فتح لیدیه و بابل پادشاهی هخامنشیان تبدیل به شاهنشاهی بزرگی شد. از این رو کوروش بزرگ را بنیادگذار شاهنشاهی هخامنشی می‌دانند.

+ ادامه مطلب
بررسی جایگاه زن در دوره ی هخامنشی که به نوعی دوره آغاز شکل گیری سرزمین آریایی هاست ، نشاندهنده سطح والای فکری مردمان آن روزگار است که در بسیاری موارد ، افسوس را با خود به ارمغان می آورد ، چرا که اگر تحولات ناشی از حکومتهای گوناگون آن زمان تغییری در شرایط زیستی آدمیان ایجاد نمی کرد ، ایران و ایرانی ، هم اکنون بعنوان بزرگترین مدعی حقوق انسانی در دنیا شناخته می شد و این عنوان را زینت نام خود می کرد .

+ ادامه مطلب
پرچم های ایران از دوره هخامنشیان تا جمهوری اسلامی
برای دیدن این مطلب باید آنلاین باشید

+ ادامه مطلببخش تاریخ ( عباسيان )


پيش از ظهور اسلام بين بني هاشم و بني اميه بر سر ریاست خانه كعبه اختلاف بود مخصوصاً بعد از ظلم‌هاي معاويه و يزيد نسبت به علي بن ابيطالب(ع) و اولاد او، دامنۀ اين اختلافات توسعه بيشتري پيدا كرد تا جائيكه به انقراض حكومت بني اميه منجر شد، البته سقوط بني اميه دلايل ديگري نیز داشت، از جمله تعیين جانشينان متعدد كه موجب اختلاف و دشمني در خاندان اموي گرديد، اختلاف و تعصبات قبيله‌اي ميان تيره‌ها و طوايف مختلف عرب شمالي و جنوبي كه زمينه مناسبي براي فعاليت عباسيان فراهم كرد، جانبداري متعصبانه امويان از عنصر عربي و تحقير اقوام ديگر نظير ايرانيان و نهضتهاي سياسي و مذهبي كه با امويان مخالفت مي‌كردند موجبات ضعف دولت اموي را فراهم كرد.

+ ادامه مطلب
ایلخانان مغول که در فلات ایران سلطنت می‌کردند، ایران را از نظر سیاسی از متصرفات خان قراقروم جدا ساختند و استقلال (نسبی) ایران را تجدید کردند. مؤسس این سلسله، هلاکوخان مغول برادر (منگوقاآن) است. دوران سلطنت ایلخانان مغول در ایران، صد سال (یعنی یک قرن) طول کشید ـ [از 656 تا 756 هجری قمری] ـ [1258 تا 1355 میلادی].

+ ادامه مطلببخش تاریخ ( سلسله ها )


پس از مرگ هارون‏الرشید خلیفه عباسی در 193 هـ، میان دو پسرش امین و مأمون بر سر خلافت نزاع درگرفت. مأمون به طاهر دستور داد که با برادر وی امین جنگ کند. طاهر امین را مغلوب کرد و ذوالیمینین (صاحب دو دست راست) لقب گرفت و از طرف مأمون حکومت خراسان منصوب شد و اولین حکومت نیمه مستقل ایرانی را تشکیل داد و اولین گام در راه استقلال ایران را برداشت و نام خلیفه از خطبه حذف کرد. چند تن بعد از وی به حکومت رسیدند. حکومت محمدبن طاهر در 259 هـ..ق به دست یعقوب برافتاد.

+ ادامه مطلب
از اواسط قرن سوم هجری، دولت نیرومند عباسیان رو به زوال نهاده شوکت و عظمت پیشین را از دست داد. خلفای آن سلسله در اثر طغیانها و شورشهای پی در پی و اغتشاشهای مداومی که در اطراف و اکناف قلمروی ایشان بروز کرده بود، با دشواریهای زیادی دست به گریبان بودند.

+ ادامه مطلب
در اوایل قرن سوم، طاهر بن حسین، یکی از سرداران مأمون عباسی از طرف او امیر خراسان شد و به دلیل آن که عدم اطاعت خود را از مأمون اعلام کرد، اولین حکومت مستقل ایرانی بعد از اسلام در ایران تشکیل شد و حکومت او به طاهریان معروف شد. در زمان طاهریان نیشابور به پایتختی برگزیده شد. طاهریان در جنگ با خوارج در شرق ایران به پیروزی دست یافتند و سرزمین های دیگری مانند سیستان و قسمتی از ماوراءالنهر را به تصرف در آوردند و نظم و امنیت را در مرزها بر قرار کردند. گفته می‌شود که در زمان حکومت طاهریان، به جهت اهمیت دادن آنان به کشاورزی و عمران و آبادی، کشاورزان به آسودگی زندگی می‌کردند.

+ ادامه مطلب
لطفا نظر خود را درباره مطلبی که خوانده‌اید، بنویسید...
نام شریف شما :
آدرس ایمیل:
مطلب :
کپی از مطالب این سایت تنها با ذکر فاتحه رایگان است
مجله تفریحی، سرگرمی و اطلاع رسانی   Natilos.ir © 2022 - 2015
V 7.3