• فناوری
  • سرگرمی


❶سلسله های صفاریان و سامانیان و سلوکیان در یک نگاه 


تخم شربت لاغر می کند، خواص دارویی تخم شربت
پاسخ صادق زیباکلام به «وزیربهداشت» و «رئیس نهاد رهبری در دانشگاه‌ها»
منابع کنکور سراسری تجربی بهترین و کامل ترین مقاله منابع کنکور سازمان سنجش
افشای اختلاف عمیق روحانی با همتی طعنه همتی به روحانی
هاست رایگان چه مزایا و معایبی دارد؟
دانلود فیلم مرد نامرئی The Invisible Man 2017
انیمیشن موتور های دو سیلندر چه جوری کار می کنند GIF
اگر رمز عبور ویندوز خود را فراموش کردید، چه اتفاقی رخ می ده
دانستنی های علمی نيروگاه هاي اتمي
حذف، تغییر یا تعمیر یک برنامه (چگونه برنامه را حذف کنیم)
حکم سحر و دعانویسی و انرژی درمانی برای درمان
با نحو اتصال به اینترنت با گوشی، مودم، فیبر نوری، ماهواره ای و انتقال اینترنت آشنا شوید
پیشگیری از آلزایمر با هویج | خاصیت هویج
لیست کامل ارور های مودم Error
هشدار فریب این صرافی مشکوک را نخورید کوینکس، با ظاهر خارجی و مدیریت داخلی!
تخم شربتی بمب کلسیم و آهن و قهرمان علاج بیماری ها
72 نشانه از آخر الزمان از زبان پیامبر به نقل حذيفه
بحران پیش رو صندوق های بازنشستگی
دانلود 22 مداحی و سروده برتر مهدی سلحشور بهترین مهدی سلحشور
احکام فقهی علت اذان و اقامه گفتن در نماز
نحوه نوسازی یا تنظیم مجدد رایانه
مشخصات کامل چوب ملچ Ulmus Glabra کاربرد چوب ملچ
فواید تخم شربتی برای لاغری و درد معده چیست
هشدار در روز بيشتر از 5 نارنگي نباید خورد!
بررسی جرم مولکولی پلاستیک ها تاثیر آن روی پلاستیک ها
الکسا چیست و مبنای رتبه بندی آن چگونه است؟
مروری بر خواص مقوی آب پرتقال خواص باور نکردنی آب پرتقال
لیست تمامی سایت های ارائه دهنده سرویس هاست رایگان در ایران
انیمیشن سختار اولین موتور بخار در جهان از توماس نیوکامن
چگونگی ساخت و کشف خورشید
آیا جهاد بر زنان واجب است؟ آیا زنان نیز می توانند مثل مردان جهاد کنند
پرتقال، فواید خاص و بی نظیر پرتقال، خواص دارویی
تفاوت هاست لینوکس با ویندوز در چیست؟
الکتريسيته و مغناطیس و کاربرد های آن
معایب هاست رایگان را بدانید
هندوانه و بیوست و خواص بینظیر در درمان بیماری ها
تخم شربتی: قهرمان کلسیم، همیار لاغری علاج درد معده!!
علایم بیماری چربی کبد و راههای درمان
مشخصات کلی گل گاو زبان | گل گاو زبان معجزه می کند
نحو انتقال اینترنت از گوشی به کامپیوتر با بلوتوث!
صفحه ۷ دانستني ها
Page 7 Danestani Ha
سامانیان، نخستین سلسله مستقل ایرانی بودند که بعد از حمله اعراب به ایران، حکومت کردند. آنان به عنوان یک نظام قدرتمند توانستند یکپارچگی و وحدت ملی و فرهنگی خاصی در بین ایرانیان به وجود آورند. می‌توان گفت که اگر سلسله سامانیان پس از قیامهای ملی و فرهنگی چندی که پیش از آنها صورت گرفته بود، بر سر کار نمی‌آمد، آن تلاش ها و مجاهدت ها ناقص می‌ماند.

+ ادامه مطلب
اولین دولت قدرتمندی که در ایران شکل گرفت دولت ایلام بود آن ها بعد از تشکیل اولین دولت آریایی یعنی مادها به مدت چندین قرن برمناطقی مخصوصا در جنوب وغرب ایران سلسله داشتند . نژاد آن ها آریایی نبود و هم زمان با دولت های میان دورود باستان مانند سومر وبابل و مخصوصا آشور که دشمن آنان بودند حکومت می کردند پایتخت آنان شهر شوش بود و چون مورخان هنوز نتوانسته اند خط آنان را بخوانند اطلاعات زیادی از این سلسله و پادشاهانش نداریم خاندان شوتروک ناخونته از پادشاهان معروف این سلسله است که سرانجام با حمله ی آشور این سلسله از بین رفت .

+ ادامه مطلببخش تاریخ ( سلسله ها - سلسله صفاریـــان )


از اواسط قرن سوم هجری، دولت نیرومند عباسیان رو به زوال نهاده شوکت و عظمت پیشین را از دست داد. خلفای آن سلسله در اثر طغیانها و شورشهای پی در پی و اغتشاشهای مداومی که در اطراف و اکناف قلمروی ایشان بروز کرده بود، با دشواریهای زیادی دست به گریبان بودند.

+ ادامه مطلب
یعقوب لیث نخستین امیر این خانواده بود که دولت مستقل اسلامی صفاریان را بنیاد نهاد. لیث پدر یعقوب در سیستان شغل رویگری داشت. لیث سه پسر داشت بنامهای یعقوب و عمر و علی، هر سه پسران لیث حکومت کردند اما دوره‌ای حکومت چندان نپایید. یعقوب نیز در اوایل مانند پدر رویگری میکرد و هرآنچه بدست می‌‌آورد جوانمردانه به دوستان و همسالانش ضیافت میکرد.

+ ادامه مطلب
صَفّاریان دودمانی ایرانی بود که بر بخش‌هایی از ایران و افغانستان وتاجیکستان و پاکستان کنونی حکومت می‌کردند پایتخت ایشان شهر زَرَنگ بود و آنان را از نوادگان ساسانیان می‌دانستند که پس از حمله اعراب به سیستان مهاجرت کرده بودند. در زمان صفاریان زبان فارسی زبان رسمی شد و تا حدودی از مرگ تدریجی آن جلوگیری شد

+ ادامه مطلب
برخی از مورخان نسب یعقوب لیث را به خسروپرویز، می‌رسانند و معتقدند که در زمان حمله اعراب، یکی از فرزندان خسروپرویز در دزپل اقامت گزیده و در گمنامی زندگی می‌گذراند. نوادگان این شخص به علت آنکه از جانب عرب‌ها شناخته شده بودند، تصمیم به ترک آن محل گرفتند و در دژ هفت‌فواد اقامت کردند و چون در آنجا نیز احساس خطر نمودند، به سیستان رفتند و یعقوب از آن خاندان است و نسب او را چنین می‌نگارند: «یعقوب بن لیث بن معدل بن حاتم بن ماهان بن کیخسرو بن اردشیر بن قباد بن خسروپرویز».

+ ادامه مطلببخش تاریخ ( سلسله ها - سلسله طاهریـــان )


طاهر بن حسین از فرماندهان بزرگ عباسیان بود طاهر فرماندهی لشکر مامون علیه برادرش یعنی امین را بر عهده داشت و طاهر با قتل امین به عنوان حاکم شام و عراق و مغرب تعیین شد اما در چند سال بعد به حکومت تمام سرزمین‌های شرق بغداد که مهم ترین آن خراسان بود منصوب گردید. استقلال طاهر از آنجا شروع شد که فعالیت‌های خود را از جمله انداختن نام مامون از خطبه‌ها و منابر مساجد شروع کرد و همین کار را ادامه داد (کمی جلوتر مفصلاً توضیح داده خواهد شد).

+ ادامه مطلب
دولت طاهريان، اولين دولت اسلامي بود كه در دوران خلافت در ايران به وجود آمد و بخش قابل ملاحظه اي از اين سرزمين را به صورت نوع حكومت موروثي محلي از نظارت مستقيم خليفه بغداد خارج كرد. با اين حال، اين دولت در كسب قدرت و حفظ آن، محتاج به اعمال خشونت در مقابل خلفا نشد. طاهر بن حسين،به دلیل رشادتی که در جنگ با امین از خود نشان داد معروف به " ذواليمينين "شد این لقب به این معنا بود که وی صاحب دو دست راست است که میتواند با هر دو در میدان رزم بجنگد .

+ ادامه مطلب
برخي آنها را از تبار منوچهر پادشاه باستاني ايران و برخي نسب آنها را رستم پهلوان اساطيري ايران و گروهي ديگر آنها را از قبيله خزاعه عرب دانسته‌اند و لي بيشتر محققين آنها را از خاندان‌هاي كهن خراسان مي‌دانند كه بعد از سقوط ساسانيان نمايندۀ گروه دهقانان خراسان بودند. حسين،جد مؤسس اين سلسله، را جزء اولين دعوت كنندگان نهضت عباسی در خراسان مي‌دانند. همچنین حسين بن مصعب پدر طاهر در زمان حكومت منصور عباسي موقعيت و اعتبار زيادي داشته است.

+ ادامه مطلب
طاهریان‌ اولین حکومت مستقل ایران‌ بعد از حملهٔ اعراب‌ بودند. در اوایل قرن سوم، طاهر بن حسین، یکی از سرداران مأمون عباسی از طرف او امیر خراسان شد و بدلیل آن که عدم اطاعت خود را از مأمون اعلام کرد، اولین حکومت مستقل ایرانی بعد از اسلام در ایران تشکیل شد و حکومت او به طاهریان معروف شد. در زمان طاهریان نیشابور به پایتختی برگزیده شد. طاهریان در جنگ با خوارج در شرق ایران به پیروزی دست یافتند و سرزمینهای دیگری مانند سیستان و قسمتی از ماوراءالنهر را به تصرف در آوردند و نظم و امنیت را در مرزها بر قرار کردند.

+ ادامه مطلب
لطفا نظر خود را درباره مطلبی که خوانده‌اید، بنویسید...
نام شریف شما :
آدرس ایمیل:
مطلب :
کپی از مطالب این سایت تنها با ذکر فاتحه رایگان است
کدنویس و بهینه ساز سایت: سيادت   Natilos.ir © 2021 - 2015
V 6.4