• فناوری
  • سرگرمی
همچنین در ناتیلوس بخوانید


❶سلسله های صفاریان و سامانیان و سلوکیان در یک نگاه 


انرژي اتمي و کاربرد های آن
الکتریسیته (برق) چیست ؟
عمل سر بریدن امام علی و پیامبر مانند سر بریدن حججی در سوریه است
فرق بین حوری بهشتی با فاحشه چیست | جرم جهنميان سكس و مشروب و پاداش بهشتيان سكس و مشروب
مغالطه تجددگرایی / مغالطه ناشی از یک پیش فرض نادرست
دانلود تمام صوت تلاوت های محمد رضا پورزرگری MP3
پاسخ صادق زیباکلام به وزیربهداشت نهاد رهبری در دانشگاه‌ها
تعمیر سیستم و بازیابی پرونده
خواص شگفت انگیز خوردن فندق ، گردو ، بادام و پسته در یک وعده
زمان چيست و چگونه معين شد و چگونه اندازه گیری شد
تحلیل فوکویاما درباره جنگ روسیه اوکراین نوشت و فروپاشی جهان
آموزش مشکل قطع شدن آپلود فایل ها در هاست با نرم افزار اف تی پی
الکتريسيته و مغناطیس و کاربرد های آن
الکتریسیته (برق) چیست ؟
نامه استمداد کارگران اخراج شده شهرداری کرج خطاب به اژه ای
جدید ترین زمر یا کد تقلب بازی GTA7 برای PS2
رد معجزه های قرآن (مقاله کامل) بررسی کامل معجزه قرآن نقد قرآن و اسلام
کلپتوکراسی kleptocracy نظام دزد سالاری چیست؟
خواص هویج، مقدار ویتامین ها و پروتیین های هویج و آب هویج
کاربرد سنگ تراورتن در ساختمان ها و کاشی
دانلود کل مجموعه کامل فیلم Saw “اره” ( قسمت 1 تا 7)
آیا در لایحه بودجه۱۴۰۱ عوارض خروج بالای ۵ میلیون تومان تعیین شده است؟
مروری بر خواص مقوی آب پرتقال خواص باور نکردنی آب پرتقال
آموزش کندل_استیک استفاده کاربردی از شمع‌ها
احکام ارث پدر به فرزند (مقاله کامل)
آیا در کشور های غربی ازدواج با محارم قانونی است؟
آیا علت شکست و عقب افتادگی ایران به خاطر اسلام و جمهوری اسلامی است؟
آمار سقط جنین در سال چقدر است؟ ۲۲۰ هزار مورد سقط غیرقانونی
درایورها و به روزرسانی هایی را بصورت خودکار برای سخت افزار خود دریافت کنید
آب سیب معرکه می کند، فواید آب سیب چیست؟
دانلود مجموعه کامل سریال امام رضا (ع) با کیفیت بالا و پایین
پراکسي ( Proxy Server ) چيست؟
نگاهی بر عملکرد سرورهای پراکسی از نگاه مهندسی شبکه
اصولگرایان خلیفه خدا بر روی زمین!
کامل ترین مطالب هاست و دامین (سایت)
مقایسه نرخ تورم در ترکیه و ایران
بودجه بنیاد شهید چقدر است؟
خواص های پلاستیک و کاربرد آن در صنعت | علوم نهم
چرا رنسانس اسلامی بعد از نیم‌قرن همچنان عاجز از حل مسئلۀ حجاب شده؟
بیوگرافی یوسف تیموری و همسرش راپان + عکس و زندگی شخصی
صفحه ۷ دانستني ها
Page 7 Danestani Ha
سامانیان، نخستین سلسله مستقل ایرانی بودند که بعد از حمله اعراب به ایران، حکومت کردند. آنان به عنوان یک نظام قدرتمند توانستند یکپارچگی و وحدت ملی و فرهنگی خاصی در بین ایرانیان به وجود آورند. می‌توان گفت که اگر سلسله سامانیان پس از قیامهای ملی و فرهنگی چندی که پیش از آنها صورت گرفته بود، بر سر کار نمی‌آمد، آن تلاش ها و مجاهدت ها ناقص می‌ماند.

+ ادامه مطلب
اولین دولت قدرتمندی که در ایران شکل گرفت دولت ایلام بود آن ها بعد از تشکیل اولین دولت آریایی یعنی مادها به مدت چندین قرن برمناطقی مخصوصا در جنوب وغرب ایران سلسله داشتند . نژاد آن ها آریایی نبود و هم زمان با دولت های میان دورود باستان مانند سومر وبابل و مخصوصا آشور که دشمن آنان بودند حکومت می کردند پایتخت آنان شهر شوش بود و چون مورخان هنوز نتوانسته اند خط آنان را بخوانند اطلاعات زیادی از این سلسله و پادشاهانش نداریم خاندان شوتروک ناخونته از پادشاهان معروف این سلسله است که سرانجام با حمله ی آشور این سلسله از بین رفت .

+ ادامه مطلببخش تاریخ ( سلسله ها - سلسله صفاریـــان )


از اواسط قرن سوم هجری، دولت نیرومند عباسیان رو به زوال نهاده شوکت و عظمت پیشین را از دست داد. خلفای آن سلسله در اثر طغیانها و شورشهای پی در پی و اغتشاشهای مداومی که در اطراف و اکناف قلمروی ایشان بروز کرده بود، با دشواریهای زیادی دست به گریبان بودند.

+ ادامه مطلب
یعقوب لیث نخستین امیر این خانواده بود که دولت مستقل اسلامی صفاریان را بنیاد نهاد. لیث پدر یعقوب در سیستان شغل رویگری داشت. لیث سه پسر داشت بنامهای یعقوب و عمر و علی، هر سه پسران لیث حکومت کردند اما دوره‌ای حکومت چندان نپایید. یعقوب نیز در اوایل مانند پدر رویگری میکرد و هرآنچه بدست می‌‌آورد جوانمردانه به دوستان و همسالانش ضیافت میکرد.

+ ادامه مطلب
صَفّاریان دودمانی ایرانی بود که بر بخش‌هایی از ایران و افغانستان وتاجیکستان و پاکستان کنونی حکومت می‌کردند پایتخت ایشان شهر زَرَنگ بود و آنان را از نوادگان ساسانیان می‌دانستند که پس از حمله اعراب به سیستان مهاجرت کرده بودند. در زمان صفاریان زبان فارسی زبان رسمی شد و تا حدودی از مرگ تدریجی آن جلوگیری شد

+ ادامه مطلب
برخی از مورخان نسب یعقوب لیث را به خسروپرویز، می‌رسانند و معتقدند که در زمان حمله اعراب، یکی از فرزندان خسروپرویز در دزپل اقامت گزیده و در گمنامی زندگی می‌گذراند. نوادگان این شخص به علت آنکه از جانب عرب‌ها شناخته شده بودند، تصمیم به ترک آن محل گرفتند و در دژ هفت‌فواد اقامت کردند و چون در آنجا نیز احساس خطر نمودند، به سیستان رفتند و یعقوب از آن خاندان است و نسب او را چنین می‌نگارند: «یعقوب بن لیث بن معدل بن حاتم بن ماهان بن کیخسرو بن اردشیر بن قباد بن خسروپرویز».

+ ادامه مطلببخش تاریخ ( سلسله ها - سلسله طاهریـــان )


طاهر بن حسین از فرماندهان بزرگ عباسیان بود طاهر فرماندهی لشکر مامون علیه برادرش یعنی امین را بر عهده داشت و طاهر با قتل امین به عنوان حاکم شام و عراق و مغرب تعیین شد اما در چند سال بعد به حکومت تمام سرزمین‌های شرق بغداد که مهم ترین آن خراسان بود منصوب گردید. استقلال طاهر از آنجا شروع شد که فعالیت‌های خود را از جمله انداختن نام مامون از خطبه‌ها و منابر مساجد شروع کرد و همین کار را ادامه داد (کمی جلوتر مفصلاً توضیح داده خواهد شد).

+ ادامه مطلب
دولت طاهريان، اولين دولت اسلامي بود كه در دوران خلافت در ايران به وجود آمد و بخش قابل ملاحظه اي از اين سرزمين را به صورت نوع حكومت موروثي محلي از نظارت مستقيم خليفه بغداد خارج كرد. با اين حال، اين دولت در كسب قدرت و حفظ آن، محتاج به اعمال خشونت در مقابل خلفا نشد. طاهر بن حسين،به دلیل رشادتی که در جنگ با امین از خود نشان داد معروف به " ذواليمينين "شد این لقب به این معنا بود که وی صاحب دو دست راست است که میتواند با هر دو در میدان رزم بجنگد .

+ ادامه مطلب
برخي آنها را از تبار منوچهر پادشاه باستاني ايران و برخي نسب آنها را رستم پهلوان اساطيري ايران و گروهي ديگر آنها را از قبيله خزاعه عرب دانسته‌اند و لي بيشتر محققين آنها را از خاندان‌هاي كهن خراسان مي‌دانند كه بعد از سقوط ساسانيان نمايندۀ گروه دهقانان خراسان بودند. حسين،جد مؤسس اين سلسله، را جزء اولين دعوت كنندگان نهضت عباسی در خراسان مي‌دانند. همچنین حسين بن مصعب پدر طاهر در زمان حكومت منصور عباسي موقعيت و اعتبار زيادي داشته است.

+ ادامه مطلب
طاهریان‌ اولین حکومت مستقل ایران‌ بعد از حملهٔ اعراب‌ بودند. در اوایل قرن سوم، طاهر بن حسین، یکی از سرداران مأمون عباسی از طرف او امیر خراسان شد و بدلیل آن که عدم اطاعت خود را از مأمون اعلام کرد، اولین حکومت مستقل ایرانی بعد از اسلام در ایران تشکیل شد و حکومت او به طاهریان معروف شد. در زمان طاهریان نیشابور به پایتختی برگزیده شد. طاهریان در جنگ با خوارج در شرق ایران به پیروزی دست یافتند و سرزمینهای دیگری مانند سیستان و قسمتی از ماوراءالنهر را به تصرف در آوردند و نظم و امنیت را در مرزها بر قرار کردند.

+ ادامه مطلب
لطفا نظر خود را درباره مطلبی که خوانده‌اید، بنویسید...
نام شریف شما :
آدرس ایمیل:
مطلب :
کپی از مطالب این سایت تنها با ذکر فاتحه رایگان است
مجله تفریحی، سرگرمی و اطلاع رسانی   Natilos.ir © 2022 - 2015
V 7.3